Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Valocký
Jozef Valocký Foto: SITA / Jozef Jakubčo
13. septembra 2016 15:49 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Pacienti a odborári žiadajú odvolať riaditeľa nemocnice v Nitre

Valocký ustál odvolávanie zo zdravotníckeho výboru parlamentu. Teraz jeho hlavu žiadajú OZ Slovenský pacient a Lekárske odborové združenie.

Občianske združenie (OZ) Slovenský pacient a Lekárske odborové združenie (LOZ) v otvorenom liste žiadajú ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby odvolal riaditeľa fakultnej nemocnice v Nitre Jozefa Valockého.

Ako na utorkovom brífingu uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, dôvodom je neriešenie nedostatku anestéziológov v nemocnici, následkom čoho sa odkladajú operácie.

„Médiá priniesli informáciu, že v nemocnici sa operuje v obmedzenom režime, že chýbajú anestéziológovia a pán riaditeľ do kamery klamal, že žiadny výpadok nie je,“ povedal šéf LOZ na adresu Valockého, ktorý je súčasne poslancom Národnej rady SR za Smer-SD.

Šéf nitrianskej nemocnice tak podľa Visolajského klame verejnosť, a preto by nemal zostať na svojom mieste.

Ministerstvo má zasiahnuť

Obe združenia žiadajú šéfa rezortu zdravotníctva, aby situáciu vo fakultnej nemocnici v Nitre bezodkladne riešil.

„V súčasnosti sa nemôžeme uspokojiť iba s tým, že ministerstvo situáciu analyzuje a monitoruje. Ministerstvo má povinnosť zasiahnuť,“ uviedol predseda správnej rady OZ Slovenský pacient Radoslav Herda.

Upozornil na to, že podľa medializovaných informácií pacienti nemôžu absolvovať operácie, ktoré sú častokrát aj dlhodobo plánované a operačné sály fungujú približne na 50 percent.

Podľa šéfa LOZ Petra Visolajského je v súčasnosti v nitrianskej nemocnici „na papieri“ 10 atestovaných anestéziológov. „Na počet úväzkov je to 8,5,“ tvrdí. Bežne by podľa neho malo fungovať 10 až 11 operačných sál, avšak v posledných týždňoch sa operuje v piatich až siedmich sálach.

Valocký: Letný režim skončil

Jozef Valocký pre situáciu v Nitre, ako aj pre predpokladaný konflikt záujmov nedávno čelil odvolávaniu z parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Ako v tom čase povedal pre novinárov, operácie sa neodkladajú.

„My sme odoperovali v júli 800 operačných výkonov, presne taký istý počet ako v roku 2015. Išli sme na letný režim, kde sme si nastavili zhruba sedem operačných sál, bohužiaľ nám dvaja anestéziológovia v tom čase ochoreli,“ vysvetlil riaditeľ.

Letný režim podľa Valockého existuje v každej nemocnici, pretože sa čerpajú dovolenky. Dodal však, že letný režim skončil.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X