Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pacienti a odborári žiadajú odvolať riaditeľa nemocnice v Nitre

Jozef Valocký
Jozef Valocký Foto: SITA / Jozef Jakubčo

Valocký ustál odvolávanie zo zdravotníckeho výboru parlamentu. Teraz jeho hlavu žiadajú OZ Slovenský pacient a Lekárske odborové združenie.

Občianske združenie (OZ) Slovenský pacient a Lekárske odborové združenie (LOZ) v otvorenom liste žiadajú ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby odvolal riaditeľa fakultnej nemocnice v Nitre Jozefa Valockého.

Ako na utorkovom brífingu uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, dôvodom je neriešenie nedostatku anestéziológov v nemocnici, následkom čoho sa odkladajú operácie.

„Médiá priniesli informáciu, že v nemocnici sa operuje v obmedzenom režime, že chýbajú anestéziológovia a pán riaditeľ do kamery klamal, že žiadny výpadok nie je,“ povedal šéf LOZ na adresu Valockého, ktorý je súčasne poslancom Národnej rady SR za Smer-SD.

Šéf nitrianskej nemocnice tak podľa Visolajského klame verejnosť, a preto by nemal zostať na svojom mieste.

Ministerstvo má zasiahnuť

Obe združenia žiadajú šéfa rezortu zdravotníctva, aby situáciu vo fakultnej nemocnici v Nitre bezodkladne riešil.

„V súčasnosti sa nemôžeme uspokojiť iba s tým, že ministerstvo situáciu analyzuje a monitoruje. Ministerstvo má povinnosť zasiahnuť,“ uviedol predseda správnej rady OZ Slovenský pacient Radoslav Herda.

Upozornil na to, že podľa medializovaných informácií pacienti nemôžu absolvovať operácie, ktoré sú častokrát aj dlhodobo plánované a operačné sály fungujú približne na 50 percent.

Podľa šéfa LOZ Petra Visolajského je v súčasnosti v nitrianskej nemocnici „na papieri“ 10 atestovaných anestéziológov. „Na počet úväzkov je to 8,5,“ tvrdí. Bežne by podľa neho malo fungovať 10 až 11 operačných sál, avšak v posledných týždňoch sa operuje v piatich až siedmich sálach.

Valocký: Letný režim skončil

Jozef Valocký pre situáciu v Nitre, ako aj pre predpokladaný konflikt záujmov nedávno čelil odvolávaniu z parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Ako v tom čase povedal pre novinárov, operácie sa neodkladajú.

„My sme odoperovali v júli 800 operačných výkonov, presne taký istý počet ako v roku 2015. Išli sme na letný režim, kde sme si nastavili zhruba sedem operačných sál, bohužiaľ nám dvaja anestéziológovia v tom čase ochoreli,“ vysvetlil riaditeľ.

Letný režim podľa Valockého existuje v každej nemocnici, pretože sa čerpajú dovolenky. Dodal však, že letný režim skončil.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X