Pacienti by privítali návrat objednávania na prednostné vyšetrenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euros
Foto: Stockvault.net

Vláda Roberta Fica ešte minulý rok prijala zákon, ktorým obmedzila výber poplatkov zdravotníckymi zariadeniami za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vrátane poplatkov za objednávanie sa k lekárovi na určitý čas.

Ako uviedla pre portál vZdravotnictve.sk prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková, tému poplatkov bolo a určite je potrebné riešiť. Právna úprava však podľa nej vniesla do celého systému ešte väčší chaos.

„Pacient nevie, na čo má nárok z verejného zdravotného poistenia a čo má byť spoplatnené,“ zhodnotila Kafková. Zlým krokom podľa nej bolo zrušenie možnosti objednať sa k lekárovi na určitý čas.

„Túto službu využívali mnohí občania. Zamestnanci, ktorí pracujú na zmeny, mamičky na materskej, ako aj dôchodcovia a invalidi. Všetky tieto skupiny z rôznych dôvodov nemôžu alebo nechcú čakať na ošetrenie a radi si za „časenku“ zaplatia,“ doplnila.

Pacientov sa nikto nepýtal, lekárov nik nepočúval

Spomínaný zákon bol podľa Kafkovej prijatý rýchlo a bez pripomienkovania tých, ktorých obmedzuje najviac. „Nikto sa nespýtal zástupcov pacientov alebo nekonzultoval zmeny so zástupcami lekárov. Keďže nová právna úprava nie je exaktná, existuje aj veľa možností, ako ju obchádzať, čo mnohé zdravotnícke zariadenia aj využívajú. Najviac doplatil pacient, ktorý nevie, či má platiť, čo má platiť, komu a koľko,“ argumentovala prezidentka.

Právna úprava nenašla pochopenie ani u lekárov. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR vníma zákon ako nesystémový krok, ktorý oslabuje dôveru pacienta v lekára.

„V schvaľovacom procese zákona sme uplatnili zásadné pripomienky, avšak bezúspešne. Išlo o politické rozhodnutie, na ktoré sme, ako odborní zástupcovia ambulantného sektora, nemali vplyv,“ uviedol pre portál prezident ASL Marián Šóth.

Prezident upozornil, že v období schvaľovania zákona sa na ambulantných lekárov pozeralo skôr negatívne. „Naše skúsenosti a poznatky z praxe ale potvrdili, že výrazný dopyt objednávania sa na určitý čas zo strany pacientov je nevyhnutnosť. Stretávam sa s tým denne v mojej ambulancii. Nie je to len požiadavka ľudí v produktívnom veku, ale aj pacientov s onkologickými ochoreniami, dôchodcov a ďalších ľudí s handicapom,“ vysvetlil Šóth.

Peniaze od poisťovní na prevádzku ambulancie nestačia

Zmena zákona podľa prezidenta ASL spôsobila úplný chaos hlavne medzi lekármi a ich pacientmi. „V prvom rade v legislatívnej rovine, ktorá nelogicky požadovala zoznam bez cien. V ďalšej rovine je to požiadavka pacientov, ktorí na takúto službu boli zvyknutí,“ zhrnul Šóth.

Šéf asociácie tiež upozornil, že pre neštátneho lekára je každý príjem potrebný na modernizáciu jeho ambulancie.

„Príjmy zo zdravotných poisťovni nepokrývajú reálne náklady na ambulancie a my, ambulantní lekári, musíme platiť odvody a dane v stanovenej lehote a výške. Každý súkromník vie, čo to je zaplatiť odvody, dane, všetky správne poplatky, aj penále z omeškania, a až následne po ich zaplatení môže vyplatiť aj sebe plat,“ dodal.

Pacient_barly.jpg
Pixabay.com

Najväčší problém podľa Šótha nastal keď sa na lekárov zosypala lavína zo strany pacientov, prečo sa nemôžu objednať, veď si to zaplatia.

„Výsledkom bol, že sme neochotní. Ďalší klin medzi nás a našich pacientov. Nikto z nás nečaká rád a pri stále stúpajúcej potrebe pacientov na vyšetrenia nemôžeme tento stav hodnotiť pozitívne,“ doplnil.

Minister chce spraviť poriadok v poplatkoch

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker avizoval, že chce urobiť poriadok v poplatkoch. Zároveň tento zámer deklaroval rezort aj v schválenom Programovom vyhlásení vlády. Drucker konštatoval, že aplikácia spomínaného zákona spôsobuje v praxi určité nezrovnalosti, ktoré sa týkajú práve poplatkov.

„Poplatky vnímam ako nástroj na isté zabránenie neprimeranému čerpaniu z verejných zdrojov, pričom treba do tejto oblasti vniesť isté pravidlá. Preto ide o okruh, ktorý je súčasťou programového vyhlásenia vlády,“ reagoval Drucker.

Programové vyhlásenie vlády v oblasti zdravotníctva má podľa ministerstva ambíciu riešiť súčasné problémy zdravotníctva, ktoré rezort aj po širokej diskusii s profesijnými, stavovskými, ako aj odborovými organizáciami definoval v koncepčných oblastiach na obdobie nasledujúcich štyroch rokov.

Rozpracovanie jednotlivých priorít si podľa ministerstva vyžaduje dôkladnú analýzu a následné spracovanie do projektov.

Prednostné objednávanie by sa malo podľa pacientov vrátiť

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje, vzhľadom na potrebu zabezpečenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti všetkým pacientom, aby sa opäť zaviedla možnosť objednávania pacientov na prednostné vyšetrenie.

Okrem toho, že by sa mal spraviť poriadok v poplatkoch, mali by sa zaviesť podľa AOPP aj kontroly.

„Navrhujeme zvážiť prípravu takzvaného „pozitívneho listu“ poplatkov u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Navrhujeme, aby tento pozitívny list bol vypracovaný za účasti zástupcov pacientov a v súčinnosti so zástupcami stavovských organizácií a profesijných združení a aby bol následne zahrnutý do zákona,“ vysvetlila Kafková.

Checkbox.jpg
FreeImages.com

Nevyhnutnou podmienkou zavedenia pozitívneho listu poplatkov u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je však aj prijatie právnej úpravy, ktorá zabezpečí adresné ochranné limity na celkovú sumu doplatkov u sociálne ohrozených pacientov za určité obdobie. Tie by sa pacientom vracali z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Lekári riešenie majú

Asociácia súkromných lekárov taktiež pripomína, že už niekoľko rokov predkladá návrh komplexného riešenia viaczdrojového financovania, čo by riešilo aj otázku poplatkov.

„Vážim si vyhlásenia ministra Druckera, že nie všetko môže byť zadarmo, ak na to nemáme v štáte finančne zdroje. Všetko zadarmo súčasne prináša nadspotrebu zdravotnej starostlivosti,“ konštatoval Šóth.

Riešením je podľa ASL zavedenie nového zoznamu zdravotných výkonov na ambulanciách (tak ako v ústavnej DRG), kde sú stanovené presné pravidlá, čo je obsahom ambulantného výkonu a aké sú jeho reálne náklady.

Pri reálnej cene výkonu tak podľa prezidenta ASL budú lekári vedieť, čo uhradí zdravotná poisťovňa a čo si bude uhrádzať pacient priamou formou, alebo cez doplnkové poistenie.

„Sme pripravení spolupracovať na všetkých zmenách zdravotníctva, ktoré sa týkajú hlavne ambulantného sektora. Ak to budú pozitívne zmeny v zdravotníctve, určite prispejú aj k zlepšeniu vzťahov lekár – pacient,“ uzavrel Šóth.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR