Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mf88471.jpg
Monika Kavecká SITA / Milo Fabian
27. júla 2016 14:05 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

OZSaPA: V odvetvovej tripartite chýbajú sestry

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby využil svoj vplyv na jednotlivých účastníkov tripartity a zasadil sa o prizvanie OZ SaPA za riadneho člena.

Odvetvová hospodárska a sociálna rada v rezorte zdravotníctva (odvetvová tripartita) je naďalej bez zastúpenia sestier a pôrodných asistentiek.

Ako upozornila predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, napriek už štvorročnej existencii odborového združenia a prítomnosti jeho základných organizácií v takmer všetkých významných nemocniciach Slovenska, stále nebolo prijaté za riadneho člena odvetvovej tripartity.

„Aj to je dôkazom, že ani nové vedenie Ministerstva zdravotníctva SR neprihliada v dostatočnej miere na oprávnené požiadavky sestier. Napriek alarmujúcemu nedostatku sestier v slovenských nemocniciach spojených s odchodom sestier do zahraničia, je odmietanie členstva OZ SaPA v odvetvovej tripartite premrhanou šancou pri hľadaní riešení v prospech slovenského zdravotníctva a jeho pacientov,“ konštatovala Kavecká.

SOZ ich nezastupuje

Zároveň zdôraznila, že Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb nezastupuje sestry a pôrodné asistentky a na rokovaniach tripartity dlhodobo žiadnym spôsobom nekomunikuje ich požiadavky.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek eviduje vo svojom registri viac ako 42 tisíc sestier a pôrodných asistentiek. „Chýbajúce zastúpenie tak veľkej skupiny zdravotníckym pracovníkov v odvetvovej tripartite je vážnym nedostatkom, ktorý bráni v napĺňaní hlavného zmyslu existencie tripartity – vo vedení sociálneho dialógu a v udržaní sociálneho zmieru,“ dodala Kavecká.

Podľa šéfky odborového združenia dôkazom, že hlas sestier v tripartite nie je vypočutý, je aj fakt, že v súčasnosti podľa informácií komory sestier na Slovensku chýba v zdravotníckych zariadeniach viac ako 12 tisíc sestier.

„Tie odchádzajú radšej pracovať na iné pracovné pozície alebo odchádzajú za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia,“ vysvetlila Kavecká.

Odborové združenie preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby využil svoj vplyv na jednotlivých účastníkov tripartity a zasadil sa o prizvanie OZ SaPA za riadneho člena odvetvovej tripartity.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X