Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mf88471.jpg
Monika Kavecká SITA / Milo Fabian
8. decembra 2017 10:19 Zdravotníctvo od SITASITA

OZ SaPA považuje zvýšenie platov len pre časť sestier za nesystémové

Odborová organizácia požaduje rast miezd všetkých sestier s cieľom zabrániť ďalším poklesom ich počtov pri pacientoch.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) považuje zvýšenie platov len pre časť sestier za nesystémové opatrenie, pri ktorom ministerstvo zdravotníctva ignoruje dlhodobé požiadavky sestier. Odborová organizácia požaduje rast miezd všetkých sestier s cieľom zabrániť ďalším poklesom ich počtov pri pacientoch.

„Sme znepokojené, že ministerstvo zdravotníctva naďalej nerieši katastrofálny nedostatok tisícov sestier spôsobený ich nedocenením. Napriek nášmu spoločnému úsiliu s komorou sestier a pôrodných asistentiek ministerstvo ignoruje naše dlhodobé požiadavky na zlepšenie pracovných podmienok a platov sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedla v tlačovej správe predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Sestry odchádzajú za lepším ohodnotením mimo SR

Podľa zverejnených informácií OZ SaPA niekoľko rokov intenzívne poukazuje na ohrozenie zdravia a životov pacientov v dôsledku neustáleho poklesu počtu sestier a pôrodných asistentiek, ktoré utekajú za lepším ohodnotením do iných krajín, prípadne pracovných odvetví.

„Ako jedinej krajine EÚ nám klesajú počty sestier. Na zvyšovanie počtu sestier pri pacientoch sú potrebné systémové opatrenia, je nutné zlepšovať pracovné prostredie a ohodnotenie všetkým sestrám, nielen úzkej časti z nich,“ dodala Kavecká.

Sestry s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa v štúdijnom odbore ošetrovateľstvo a s praxou najmenej 5 rokov v tomto špecializačnom odbore si od júla budúceho roka platovo prilepšia. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválili poslanci.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X