Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drogy_striekacka.jpg
Foto: Stockvault.net
28. júla 2016 11:09 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

OZ Odyseus bude informovať o hepatitíde

Občianske združenie Odyseus bude vo štvrtok 28. júla medzi 15:30 a 17:30 ponúkať informácie o hepatitíde priamo v bratislavskom Pentagone na Stavbárskej ulici vo Vrakuni, kde dlhodobo prispieva k tomu, aby bola táto lokalita zdravšia a bezpečnejšia.

Svetový deň hepatitídy, či ľudovo nazývanej žltačky, pripadá na 28. júla.

Veľkým problémom ostáva slabá informovanosť a mýty, ktoré sú s hepatitídou spojené. „Vírusové hepatitídy B, C a D sú síce prenosné krvou, no neplatí mýtus, že by šlo o ochorenie výhradne ľudí užívajúcich drogy,“ vysvetľuje Iveta Chovancová, riaditeľka občianskeho združenia Odyseus.

Existujú aj iné spôsoby prenosu – pri sexe alebo používaním nesterilných tetovacích prístrojov.

Ľudia užívajúci drogy sú však jednou z ohrozených skupín. Nemajú dostatočný prístup k službám, ktoré by im pomohli chrániť ich zdravie. „Práve preto je dôležitá výmena striekačiek, ktorá chráni zdravie užívateľov drog, ale aj celej komunity, “ dodáva Chovancová.

Obyvatelia, ktorí bývajú v lokalitách, kde sa užívajú drogy sa však často boja. „V prípade, že človek poraní o striekačku na zemi, je 6- až 30-percentné riziko, že sa nakazí hepatitídou B a dvojpercentné riziko, že sa nakazí hepatitídou typu C. Aj to iba v prípade, že je striekačka infikovaná, čo samozrejme nemusí byť,“ zdôraznila Chovancová.

Dôležitá je informovanosť

„Chceme, aby ľudia poznali reálne riziká nakazenia sa a nemuseli sa báť o svoje zdravie často aj v neopodstatnených prípadoch. Pripravené budeme mať nielen informácie a letáky, ale zdarma aj dezinfekčný gél na ruky,“ opisuje akciu Chovancová.

„Naším cieľom je ochrana zdravia nielen ľudí užívajúcich drogy, ale aj verejnosti,“ uzavrela.

Osvetovú akciu pre verejnosť môže Odyseus realizovať vďaka projektu, ktorý podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Dôvera.

Občianske združenie Odyseus je jedna z najstarších organizácií na Slovensku poskytujúcich terénnu sociálnu prácu. Od roku 1997 poskytuje nízkoprahové služby za pomoci profesionálneho a odborného tímu pracovníkov.

Ide prevažne o servisné služby užívateľom drog a osobám ponúkajúcim sexuálne služby na ulici.

Hepatitída

  • zápal pečene
  • spôsobujú ju okrem alkoholu napríklad aj vírusy hepatitídy
  • vírusová hepatitída ročne prinesie viac ako milión obetí
  • existuje celkom päť hlavných typov vírusových hepatitíd – A, B, C, D, E
  • typy A a E obvykle odznejú samé bez väčších komplikácií
  • B, C a D predstavujú pre človeka nebezpečenstvo, ktoré môže vyústiť až v cirhózu alebo rakovinu pečene

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X