Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_5250.jpg
zľava: primár Oddelenia klinickej onkológie E Tomáš Šálek, prezidentka pacintskeho združenia Jana Pifflová Španková, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa vZdravotnictve.sk
4. marca 2016 15:33 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

OZ Europacolon otvorilo poradenský stánok v NOÚ

Pacientske združenie Europacolon otvorilo v piatok nový poradenský stánok v obnovenom Klube podpory pacientov s kolorektálnym karcinómom v Národnom onkologickom ústave (NOÚ).

V poradenskom stánku ponúkajú dobrovoľníci občianskeho združenia z radov ex-pacientov psychickú podporu a rady nielen pre pacientov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov a blízkych, ktorí tu majú možnosť porozprávať sa, dostať správne informácie a pomoc, a to dvakrát týždenne – v pondelok a v stredu od 9.00 do 12.00 hod.

Takéto centrum podpory pôsobí aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, každú stredu od 9.00 do 12.00 hod. Pacienti z celého Slovenska sa do Klubu pacientov združenia Europacolon môžu prihlásiť a poradiť sa aj prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 800 183 alebo internetovej stránky www.europacolon.sk.

Img_5221

Najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Nie je len problémom ľudí v dôchodkovom veku, ale čoraz častejšie postihuje aj mladších. Jeho výskyt je vysoký najmä vo vyspelých krajinách, preto ho môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec.

Kolorektálny karcinóm označuje rakovinu hrubého čreva (kolón) a konečníka (rektum), čiže sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka.

Často vzniká z nezhubných nádorov – adenómov či adenómových polypov. Niekedy ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu a proces vyústi až do rakoviny hrubého čreva, konečníka alebo hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm).

Nádorové bunky sa môžu z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka obyčajne metastázuje do pľúc, pečene, mozgu, obličiek a močového mechúra.

Informovanosť je nevyhnutná

„Rakovina hrubého čreva a konečníka je jedno z najčastejších onkologických ochorení v našej krajine, je to jeden z našich najväčších onkologických problémov zároveň aj zdravotníckych problémov a máme nešťastné umiestnenie vo svetom rebríčku výskytu tohto ochorenia. My sme totižto na druhom mieste na svete vo frekvencii výskytu tohto ochorenia,“ povedal primár Oddelenia klinickej onkológie E NOÚ Tomáš Šálek.

Primár Oddelenia klinickej onkológie E NOÚ Tomáš Šálek

Informovanosť populácie preto musí byť podľa neho veľmi vysoká. „Počty onkologických ochorení nám narastajú, pravdepodobne to súvisí s nejakými environmentálnymi aspektami, s procesom industrializácie, možno aj so životným štýlom, ktorý máme, a ktorý sa dramaticky zmenil za posledné desaťročia,“ dodal Šálek.

Pokles v ostatnom období zaznamenala rakovina žalúdka. „Analyzovalo sa prečo to je tak, pravdepodobné vysvetlenie spočíva v tom, že sme dramaticky zmenili spôsob skladovania takzvanej prezervácie potravín. Dnes už o veľa menej solíme, údime, o veľa viac chladíme a mrazíme. Týmto si vysvetľujeme pokles, ktorý je typický pre takzvaný západný svet,“ vysvetlil primár.

Znížiť výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka je podľa Šáleka možné zmenou stravovania. „Viac čerstvého ovocia, viac čerstvej zeleniny, skôr bledé mäsá ako červené a samozrejme je veľmi dôležité absolvovať takzvané skríningové vyšetrenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka, “ dodal.

O Europacolon

Europacolon je hlas komunity Európskeho kolorektálneho karcinómu. Jeho cieľom je zachrániť životy tým, že spojí všetky kľúčové zainteresované strany v boji proti tejto smrteľnej chorobe, ktorá je pri včasnom diagnostikovaní liečiteľná.

Aktívne pracuje v celej Európe so svojimi pobočkami a asociáciami (viac ako 40). Svojimi aktivitami zvyšuje povedomie o príznakoch kolorektálneho karcinómu, podporuje prevenciu ochorenia. Europacolon tiež propaguje skríningové programy obyvateľstva a ich zhody s vedením a postupmi EÚ v celej Európe.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X