Otvorili Centrum pre deti s poruchami sluchu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nudch_sluchocentrum.jpg
Foto: NÚDCH

O malých pacientov sa postará interdisciplinárny tím odborníkov – ORL lekár, foniater, klinický logopéd a audiometrické sestry a všetci spoločne sa budú podieľať na komplexnej rehabilitácii dieťaťa z viacerých pohľadov.

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dnes otvorili prvé Centrum pre deti s poruchami sluchu na Slovensku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa NÚDCH Bratislava Dana Kamenická, centrum je súčasťou Detskej otorinolaryngologickej kliniky (DORLK) LF UK a NÚDCH.

Malí pacienti s poruchami sluchu z celého Slovenska tak dostanú komplexnú zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou.

Ak dieťa nemá sluch od narodenia alebo ho stratilo ešte predtým, ako sa naučilo rozprávať a nie je sluchovo rehabilitované, hrozí mu až hluchonemota.

„Reč sa vyvinie na základe externej stimulácie ucha, a keď dieťa začne počuť, naučí sa aj hovoriť. Podmienkou ale je, že takéto dieťa musí byť rehabilitované do troch rokov veku a nesmie ostať nepovšimnuté, stratené v systéme a bez odbornej pomoci,“ vysvetlila prednostka DORLK LF UK a NÚDCH Irina Šebová.

Ako dodala, postihnutie sluchu v detskom veku je sprevádzané významným poklesom kvality života.

Vyšetrujú všetky deti

Sluchový orgán dozrieva najmä v prvom roku života a jeho primeraná funkcia je podmienkou pre vznik a zdravý rozvoj reči. Rôzne druhy a stupne poškodenia sluchu si vyžadujú dôslednú a rýchlu diagnostiku a následnú kompenzáciu, čím je možné vo väčšine prípadov zamedziť nepriaznivým dopadom nedoslýchavosti.

Približne šesť detí z 1000 novorodencov sa rodí s poruchou sluchu, z toho jedno dieťa s ťažkou senzorineurálnou poruchou sluchu, čo podčiarkuje význam celoplošného neonatologického skríningu sluchu. Ten sa už na Slovensku robí u každého novorodenca.

V rozvinutých krajinách sveta sa v rámci národných odporúčaní v diagnostike a liečbe porúch sluchu akcentuje pravidlo 1-3-6, ktorým sa riadia aj lekári na Slovensku.

„V prvom týždni života novorodenec prechádza novorodeneckým skríningom sluchu pomocou otoakustických emisií. Ak u neho vznikne podozrenie na poruchu sluchu, do konca prvého mesiaca by ho mal opäť vyšetriť ORL lekár. Pri pretrvávaní podozrenia je dieťa odoslané na vybrané pracoviská ORL. Do šiesteho mesiaca je potrebné urobiť mu kompletnú diagnostiku a určiť, ako sa bude liečiť,“ opísala Šebová.

Treba pracovať systematicky

Zárukou efektívnej pomoci prekonať sluchový deficit je podľa nej systematická práca s registrovanými pacientmi.

„Preto sme na DORLK založili a vedieme celoslovenský register sluchu detí s poruchou sluchu. Umožňuje nám získať informácie, v ideálnom prípade o všetkých deťoch, ktoré potrebujú pomoc a aj to, akú pomoc dostávajú. Centrum pre deti s poruchami sluchu nám umožní poskytovať deťom z celého Slovenska kvalitnú diagnostiku na úrovni európskych odporúčaní a zároveň všetky druhy konzervatívnej a chirurgickej liečby, ktoré sú v súčasnosti možné,“ povedala ďalej prednostka.

V novom centre sa o malých pacientov postará interdisciplinárny tím odborníkov – ORL lekár, foniater, klinický logopéd a audiometrické sestry a všetci spoločne sa budú podieľať na komplexnej rehabilitácii dieťaťa z viacerých pohľadov.

Rodičia sluchovo postihnutých detí tak dostanú starostlivosť vrátane moderných vyšetrovacích metód pod jednou strechou.

Audiometria jediná svojho druhu na Slovensku

Centrum je vybavené špičkovými prístrojmi. Jedným z nich je vizuálne podporená audiometria (VRA), jediná na Slovensku, ktorá má zabudovaných deväť reproduktorov, z ktorých sa ozýva zvuk.

„Umiestnené budú v priestore a výsledky vyšetrenia budú okamžite počítačovo spracované. VRA je určená predovšetkým pre malé deti od šesť mesiacov do dvoch rokov. Prípadne aj staršie deti, lebo pri niektorých centrálnych poškodeniach sa musí pri vyšetrení použiť metóda pre nižší vek. V rannom veku potrebujeme určiť, ako dieťa počuje a správne mu nastaviť pomôcky, ktoré potrebuje. Vizuálne podporená audiometria nám to umožňuje,“ ozrejmila Šebová.

U detí s potvrdenou poruchou sluchu sa toto vyšetrenie robí opakovane – najprv bez pomôcky a druhý raz s pomôckou kompenzujúcou sluch, napríklad s načúvacím prístrojom alebo po kochleárnej implantácii. Lekári tak vedia vyšetriť, ako sa sluch detí zlepšil.

„Je veľmi dôležité, aby už najmenšie deti vnímali túto našu pomoc pozitívne a aby ich bavilo s nami spolupracovať. Lebo malé dieťa nám nepovie, či ho nejaký zvuk ruší, napríklad pri nesprávnom nastavení načúvacieho prístroja. A ak sú mu tieto vyšetrenia alebo nastavenia pomôcok nepríjemné, získa negatívny postoj. U malého dieťaťa musíme postupovať tak, aby sme videli zo strany subjektívnej aj objektívnej metódy, či nastavenie spolu ladí a urobiť doplňujúce vyšetrenia. Bolo by veľmi nešťastné, aby dieťa v dnešnej dobe úžasných možností ostalo sluchovo nezrehabilitované,“ uzavrela Šebová.

„Naším cieľom je vrátiť sluch väčšine detí s ťažkými poruchami sluchu a zabezpečiť im tak život bez hendikepu a obmedzení. A náš cieľ sa stáva reálny – nové Centrum pre deti s poruchou sluchu a súčasná úroveň medicínskych vedomostí nám umožňujú vytvoriť vynikajúce podmienky na liečbu a komplexnú zdravotnú starostlivosť deťom s poruchami sluchu z celého Slovenska,“ vyjadril sa generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela a zároveň sa poďakoval všetkým za pomoc pri budovaní centra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb