Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Korzet
Foto: Thinkstock
28. decembra 2017 12:06 Zdravotníctvo od SITASITA

Ortopedickí technici odmietajú doplatky VšZP

AKTUALIZOVANÉ – Komora ortopedických technikov navrhuje predĺženie doteraz platných zmlúv a podmienok do 31. marca 2018

Slovenská komora ortopedických technikov odmieta nové doplatky pre zdravotne postihnutých pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Vyzýva vedenie najväčšej zdravotnej poisťovne, aby pristúpilo k okamžitému a zodpovednému rokovaniu o zmluvných podmienkach pre rok 2018.

Podľa komory je návrh zmluvy na rok 2018, ktorý zaslala VšZP poskytovateľom lekárskej starostlivosti v druhej polovici decembra, nesystémový, keď zavádza doplatky pri individuálnych ortézach.

Tým podľa komory vzniknú vysoké doplatky aj za pomôcky na mieru určené zdravotne postihnutým deťom s diagnózou, ako je detská mozgová obrna.

Obviňujú poisťovňu, že zámerne vytvára časovú tieseň

“Vzhľadom na doterajšiu nečinnosť VšZP Slovenská komora ortopedických technikov nadobudla dojem, že zo strany VšZP ide o úmyselnú hru s časom,“ uviedla komora v tlačovej správe.

Poisťovňa podľa komory zrejme verí, že v časovej tiesni poskytovatelia lekárenskej starostlivosti vo výdajniach ortopedickoprotetických pomôcok pristúpia na nové podmienky, ktoré po ekonomickej stránke nepokrývajú ani oprávnené náklady poskytovateľov.

Naviac doplatky na individuálne nebandážne ortézy, ktoré by navrhovanou zmluvou museli pacienti doplácať, sú podľa komory v rozpore s opatrením rezortu zdravotníctva, ktorým sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru a garantuje ich dostupnosť všetkým pacientom bez doplatku.

Chcú predĺžiť zmluvy

Slovenská komora ortopedických technikov preto v mene poskytovateľov odmieta predložený návrh dodatku aj cenníka a trvá na prerokovaní návrhu, ktorý poisťovni predložila v dostatočnom časovom predstihu.

“Odmietame poskytovať starostlivosť o pacienta v podmienkach zámerne vytváraných v časovej tiesni, preto navrhujeme predĺženie doteraz platných zmlúv a podmienok do 31. marca 2018,“ uvádza komora v tlačovej správe.

VšZP obvinenia odmieta

VšZP tvrdenia komory odmieta. Ako uviedla jej hovorkyňa Viktória Vasilenková, o nových cenových podmienkach rokujú od augusta 2017.

“VšZP priebežne s termínom do 29. decembra 2017 rozposiela dodatky k zmluvám s predĺžením platnosti zmluvy do 31. januára 2018. Najväčšia zdravotná poisťovňa chce pokračovať v rokovaniach so Slovenskou komorou ortopedických technikov v januári 2018,” dodala Vasilenková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X