Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚDZS
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
17. augusta 2016 13:24 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

V orgánoch zdravotných poisťovní má byť viac odborníkov

Novelou zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo na rokovanie vlády, sa upúšťa od vyžadovania predchádzajúceho súhlasu úradu pre dohľad v prípade osôb, ktoré predchádzajúci súhlas úradu už získali, ak spĺňajú podmienky podľa zákona.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) chce rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu byť členom dozornej rady zdravotných poisťovní, o zamestnancov Najvyššieho kontrolného úradu SR a zamestnancov Národnej banky Slovenska.

Rezort tým chce umožniť širšie zastúpenie odborníkov v týchto orgánoch. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú v stredu schválila vláda.

Novelou zákona sa upúšťa od vyžadovania predchádzajúceho súhlasu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v prípade osôb, ktoré predchádzajúci súhlas úradu už získali, ak spĺňajú podmienky podľa zákona.

„Vyžadovanie predchádzajúceho súhlasu úradu je v takomto prípade nadbytočné,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Novela zákona by mala byť účinná od 1. novembra tohto roka.

Podmienky by boli príliš tvrdé

Meniť sa majú aj podmienky odbornej spôsobilosti na obsadenie funkcií do orgánov zdravotných poisťovní, a to rozdelením požiadaviek na odbornú spôsobilosť v závislosti od vykonávanej činnosti členov orgánov zdravotných poisťovní.

Ministerstvo to odôvodňuje potrebou presne zadefinovať požadované nároky pri zohľadnení rozdielnosti jednotlivých riadiacich a dozorných funkcií.

„Rozdielnosť samotných požiadaviek a odstupňovanie nárokov na odbornú spôsobilosť je navrhované v závislosti od vykonávaných činností a odráža stupeň náročnosti vykonávanej riadiacej a dozornej funkcie,“ uviedlo ministerstvo.

Prílišná tvrdosť definície odbornej spôsobilosti osôb navrhovaných za členov jednotlivých orgánov zdravotných poisťovní by totiž podľa rezortu mohla diskvalifikovať šikovných a schopných ľudí so vzdelaním z iných oblastí.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X