Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestry porada
Foto: Thinkstock
13. júna 2018 18:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

OĽaNO navrhlo premenovanie sestier na registrované sestry

AKTUALIZOVANÉ – Hnutie neuspelo s návrhom na premenovanie, ani na úpravu mzdového ohodnotenia sestier a pôrodných asistentiek.

Hnutie OĽaNO navrhlo premenovať sestry na registrované sestry. Poslanci parlamentu totiž odmietli pozmeňujúci návrh poslankyne Eleny Červeňákovej k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve.

„Zmena názvu sestry na registrovaná sestra vychádza z odporúčania Európskej federácie sestier (EFN), ktorá definuje štyri skupiny zdravotníckych profesionálov v ošetrovateľskej praxi. Európska federácia sestier rozoznáva registrované sestry, sestry špecialistky, sestry s pokročilou praxou a zdravotníckych asistentov,“ zdôvodnila predkladateľka.

Navrhuje aj úpravu miezd

Červeňáková tiež navrha úpravu odmeňovania sestier a pôrodných asistentiek. Zvýšiť sa mala minimálna základná zložka mzdy registrovanej sestry, ktorá získala odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností a vykonáva odborné pracovné činnosti v rozsahu získaného vzdelania zo súčasného 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR na 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR.

Pri takzvanej certifikovanej sestre mal byť nárast z 0,85-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve na 1,10-násobok.

Sestry špecialistky si mali polepšiť zo súčasného 0,96-násobku priemernej mesačnej mzdy na 1,20-násobok. Sestier s pokročilou praxou sa mal týkať rast z plánovaného 1,00-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve na 1,30-násobok.

Aj pre pôrodné asistentky

Zvýšenie minimálnej základnej zložky mzdy by v prípade pôrodnej asistentky, ktorá získala odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností a vykonáva odborné pracovné činnosti v rozsahu získaného vzdelania, bolo zo súčasného 0,81-násobku na 1,00-násobok.

Rast sa mal týkať aj certifikovaných pôrodných asistentiek, a to zo súčasného 0,85-násobku na 1,10-násobok, špecializovaných pôrodných asistentiek zo súčasného 0,96-násobku na 1,20-násobok a takzvaných pôrodných asistentiek s pokročilou praxou z plánovaného 1,00-násobku na 1,30-násobok.

„Predložený návrh zákona v tomto smere zároveň, po vzore sestier, na účely odmeňovania zavádza novú kategóriu pôrodných asistentiek s pokročilou praxou,“ povedala Červeňáková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X