Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Anna Verešová
Foto: SITA / Marko Erd
19. júla 2017 14:12 Zdravotníctvo od SITASITA

OĽaNO: Ministerstvo výrazne okresalo návrhy zmien od sestier

AKTUALIZOVANÉ – Podľa poslankyne hnutia OĽaNO-NOVA Anny Verešovej návrh poslednej verzie zmien z dielne ministerstva neobsahuje sestrami predložené a žiadané kompetencie

Situácia so zdravotnými sestrami je alarmujúca, ich návrhy zmien ministerstvo zdravotníctva napriek prísľubom opäť výrazne okresalo. Upozornila na to v stredu v tlačovej správe poslankyňa hnutia OĽaNO – NOVA Anna Verešová.

„Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek v týchto dňoch poukázala na nezáujem mladých ľudí vykonávať povolanie zdravotnej sestry. Problémom nie je, že by tento odbor nechceli študovať, ale že do slovenského zdravotníctva nakoniec pracovať nejdú,“ poznamenala.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na túto informáciu tvrdí, že robí maximum pre zlepšenie podmienok sestier na Slovensku a že pripravuje zmeny v spolupráci so sestrami. To však podľa Verešovej nie je celá pravda.

„Práve od zdravotných sestier viem, že návrh poslednej verzie zmien z dielne ministerstva neobsahuje sestrami predložené a žiadané kompetencie. V tejto poslednej verzii došlo k výrazným zmenám, čo v zásade zmenilo celú filozofiu kompetencií. Neexistuje ani prísľub úpravy miezd podľa vykonávaných činností, preto ministerstvo nemôže očakávať od sestier súhlas a teda ani navonok hovoriť, akoby došlo k dohode,“ vysvetlila poslankyňa.

Chýba celá generácia

Kritická situácia v zdravotníctve je podľa Verešovej výsledkom trestuhodného zanedbávania zo strany všetkých vlád, zvlášť však vlád Roberta Fica, ktorý spravuje krajinu s krátkou prestávkou už skoro 10 rokov.

Ako upozornila poslankyňa, v slovenských nemocniciach v súčasnosti chýba asi 12 tisíc sestier. „Zdravotné sestry, ktoré zostali pracovať na Slovensku, hovoria, že vydržia do dôchodku. Je to generácia žien vo veku 50 až 60 rokov. Mladšie sestry nie sú. Chýba celá generácia sestier,“ dodala.

Verešová poznamenala, že mnohé sestry pracujú v Rakúsku ako opatrovateľky za hrubý plat 800 až 1 000 eur mesačne.

„Odhaduje sa, že zo 40 tisíc ľudí zo Slovenska, ktoré opatrujú starých ľudí v Rakúsku, je približne 9 až 10 tisíc vyštudovaných zdravotných sestier. Odišli pre nízke platy a zlé podmienky. Pri štrajku zamestnancov o vyššie platy vo Volkswagene sa premiér Fico pridal na stranu zamestnancov, keď však štrajkovali zdravotné sestry, k nim bol naopak drzý a dokonca ich ponižoval. Pri zdravotných sestrách totiž nejde o peniaze, ide „iba“ o život a zdravie obyčajných ľudí,“ konštatovala Verešová.

MZ: Na zlepšení pracujeme

Ako reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerstvo si povolanie sestry vysoko váži a robí maximum pre to, aby zlepšilo ich podmienky na prácu.

„Aktuálne finalizujeme legislatívny návrh, ktorý bude jasne definovať kompetencie všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane sestier. V platnosti je aj vyhláška zdravotníckych asistentov, ktorú sme uviedli do praxe a ktorej cieľom je odbremeniť sestry. Zdravotnícki asistenti tak doplnia činnosti na oddeleniach, čím sa vytvorí priestor napríklad na ďalšie štúdium sestry,“ dodala.

Ministerstvo zdravotníctva chce podľa hovorkyne zlepšiť aj pracovné prostredie pre sestry. Nemocnice mohli napríklad tento rok žiadať o 70 miliónov eur z kapitálových výdavkov, ktoré sú určené práve na modernizáciu a rekonštrukciu nemocníc. Niektoré zdravotnícke zariadenia sa môžu uchádzať aj o peniaze z eurofondov.

„Čo sa týka vzdelávania, podmienky a kvalita vzdelávania sú na Slovensku na vysokej úrovni, ktoré chceme ešte zlepšovať. Vnímame a uvedomujeme si, že problémy sestier sú tu dlhé roky. Ministerstvo hľadá spôsoby riešenia a robí maximum preto, aby situáciu zlepšilo. Ide však o zmeny, ktoré si vyžadujú čas na aplikáciu. Pripravujeme systém, ktorý bude zohľadňovať dosiahnuté vzdelanie a prax sestry,“ konštatovala Eliášová.

Na počte chýbajúcich sestier sa nezhodnú

Hovorkyňa tiež uviedla, že čo sa týka odmeňovania sestry, majú už v súčasnosti zákonom stanovené zvyšovanie platov v pravidelných intervaloch na základe tzv. mzdového automatu.

„Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravuje nový zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Takisto napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila od júla ceny za výkony v Agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti v mobilných hospicoch o 25 percent a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 percent. VšZP celkovo zvýšila platby pre ADOS, zariadenia sociálnych služieb a mobilné hospice o približne dva milióny eur ročne,“ informovala Eliášová.

V nemocniciach podľa mimoriadneho štatistického zisťovania z jesene 2016 chýbalo 1 032 sestier, čo predstavuje 21-percentné zníženie oproti roku 2010, kedy v nemocniciach chýbalo 1 277 sestier.

„Ak sa pozrieme na celý sektor a vychádzame zo štatistík OECD, tak ministerstvo odhaduje, že chýba okolo 1 900 až 2 000 sestier,“ uzavrela hovorkyňa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X