Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica chodba
Foto: Thinkstock
26. marca 2018 11:14 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

OĽaNO: Ministerstvo nevenuje dostatočnú pozornosť zdravotníckym pracovníkom

O manažérskom zlyhaní ministra Tomáša Druckera svedčí podľa poslankyne Eleny Červeňákovej aj to, že za dva roky vo vedení rezortu majú zdravotnícki pracovníci už druhú ministerskú sestru.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neprikladá dostatočnú pozornosť zdravotným sestrám, pôrodným asistentkám, fyzioterapeutom, zdravotníckym záchranárom, laborantom, zdravotníckym sanitárom a asistentom. Uviedla to v rozprave k programovému vyhláseniu vlády poslankyňa hnutia OĽaNO Elena Červeňáková.

O manažérskom zlyhaní ministra svedčí podľa nej aj to, že za dva roky vo vedení rezortu majú zdravotnícki pracovníci už druhú ministerskú sestru.

„Keď pán minister Drucker nastúpil do svojej pozície tvrdil, že považuje za dôležité vytvoriť pre zamestnancov v sektore také podmienky, ktoré posilnia ich dôstojnosť. Chcel tiež, aby boli radi, že pracujú na Slovensku,“ konštatovala v pléne.

Problém: pracovné podmienky

Na Slovensku podľa Červeňákovej pretrváva nespokojnosť zdravotníckych pracovníkov s pracovnými podmienkami. „Keďže je ich žalostne málo a sú preťažení,“ povedala.

Poslankyňa upozornila, že Drucker neurobil nič pre to, aby tento stav zvrátil. „Nepredložil žiadnu dlhodobú stratégiu plánovania ľudských zdrojov. Minister zdravotníctva doposiaľ nezabezpečil, aby základná zložka mzdy sestry, pôrodnej asistentky, fyzioterapeuta, zdravotníckeho laboranta dosahovala aspoň 1,0 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, pričom opakovane tvrdil, že je v jeho záujme zrušiť, takzvaný mzdový automat a prejsť na odmeňovanie podľa zásluhovosti,“ argumentovala poslankyňa.

Podľa nej Drucker taktiež nevyužil možnosť a nevymenil manažérov zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X