Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oks_logo.jpg
OKS
2. februára 2016 13:50 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

OKS podala trestné oznámenie na Čisláka

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala trestné oznámenie na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Zareagovala tak na to, že minister podal v pondelok trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. „My sme dnes podali trestné oznámenie na ministra Čisláka pre podozrenie, že včera spáchal trestný čin krivého obvinenia,“ uviedla OKS.

Poplašnou správou je správa, ktorá je objektívne nepravdivá a ktorá je zároveň spôsobilá vyvolať vážne znepokojenie aspoň časti obyvateľstva. Medializované vyjadrenia zdravotných sestier a ich predstaviteliek evidentne nespĺňajú ani jednu z týchto podmienok, skonštatovala strana.

„Vyjadrenia o krízovej situácii v nemocniciach, či o ohrození poskytovania zdravotnej starostlivosti nie sú v žiadnom prípade objektívne nepravdivými tvrdeniami, pretože ide o subjektívne hodnotenie situácie zo strany autoriek týchto tvrdení,“ upozorňuje OKS.

Zároveň však podľa nej tieto hodnotenia nie sú v kontexte existujúcej situácie v žiadnom prípade spôsobilé vyvolať znepokojenie verejnosti. Protest zdravotných sestier, nimi podané výpovede a ich dôsledky sú predmetom intenzívneho záujmu médií a verejnosti.

„Dokonca aj v prípade, že by v takejto situácii bolo vyslovené nejaké tvrdenie, ktoré by sa týkalo poskytovania zdravotnej starostlivosti a problémov s ním v súvislosti s výpoveďami sestier a bolo by objektívne nepravdivé, nebolo by spôsobilé spôsobiť vážne znepokojenie verejnosti. Okrem zdravotných sestier a ich predstaviteliek totiž médiá poskytujú priestor pre vyjadrenia aj vedeniam nemocníc, predstaviteľom ministerstva zdravotníctva a navyše overujú reálnu situáciu aj priamo v nemocniciach. Nehrozí teda, žeby prípadná objektívne nepravdivá informácia nebola veľmi rýchlo konfrontovaná s overením situácie a vyjadrením protistrany a uvedená na pravú mieru,“ odôvodňuje OKS.

Trestného činu šírenia poplašnej správy sa páchatelia zvyčajne dopúšťajú konaním typu telefonátu, v ktorom oznámia, že je niekde umiestnená bomba. Takéto tvrdenia bývajú často objektívne nepravdivé (bomba sa na danom mieste nenachádza), lživé (páchateľ tvrdí, že tam bomba je, hoci si je vedomý, že nie je), spôsobilé vyvolať znepokojenie aspoň časti obyvateľstva (v okamihu oznámenia tejto informácie obvykle nie je možné úplne vylúčiť, že tam bomba skutočne je a môže niekoho ohroziť).

Oproti tomu verejne prednesené vyjadrenia zdravotných sestier o ohrození poskytovania zdravotnej starostlivosti nie sú ani objektívne nepravdivé (ide o ich hodnotenie situácie), ani lživé (o pravdivosti svojich tvrdení sú subjektívne presvedčené) a nie sú spôsobilé vyvolať znepokojenie časti obyvateľstva (sú okamžite konfrontované s vyjadreniami predstaviteľov ministerstva zdravotníctva, vedení nemocníc a je možné ich overiť aj priamo v nemocniciach).

Podľa OKS je teda evidentné, že trestného činu šírenia poplašnej správy sa zdravotné sestry a ich predstaviteľky svojimi verejne prednesenými tvrdeniami nielenže nedopustili, ale ani dopustiť nemohli.

„Dôvodom podania trestného oznámenia zo strany ministra Čisláka preto ťažko mohlo byť skutočné podozrenie, že zo strany sestier bol spáchaný trestný čin šírenia poplašnej správy. Skôr mohlo ísť o snahu zastrašovať zdravotné sestry a ich predstaviteľky v konflikte s ministerstvom zdravotníctva a vyvíjať na ne tlak prostredníctvom ich vystavenia hrozbe trestného stíhania. A tým sa sám mohol dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Preto sme požiadali Generálnu prokuratúru SR, aby to preverila,“ uzatvára OKS.

SaS: Čislák by sa mal hanbiť

Trestné oznámenie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka za šírenie poplašnej správy je úbohým zastrašovaním zdravotných sestier, ktoré našli odvahu a legálnym spôsobom prejavili nespokojnosť s tým, ako vláda Smeru-SD počas uplynulých rokov riadila rezort zdravotníctva. Uvádza to strana Sloboda a solidarita (SaS).

„Minister by sa mal hanbiť za to, že si na pomoc proti bezbranným ženám volá políciu a prokuratúru. Je to hanba celej vlády, lebo nepochybujeme, že koná so súhlasom či rovno na príkaz premiéra Roberta Fica,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Zdravotná starostlivosť je na Slovensku v katastrofálnom stave v prvom rade preto, lebo štátostrana Smer-SD počas dvoch volebných období neurobila žiadne systémové zmeny, nazdávajú sa liberáli. „Naopak, zdokonalila systém tunelovania verejných zdrojov v zdravotníctve, na ktorom sa obohacujú stranícki nominanti Smeru-SD a všakovaké tety Anky. Polícia by sa mala zaujímať o nich,“ dodáva Sulík.

Strana SaS upozorňuje, že pravú tvár Roberta Fica a jeho najbližších spolupracovníkov vo vláde i parlamente neukazujú volebné balíčky, ktorými sa pokrytecky vtierajú do priazne voličov, ale také arogantné kroky, aké predvádza minister Čislák v prípade zdravotných sestier a minister Draxler v prípade učiteľov.

„Pripadajú mi ako Ficovi lokaji, ktorí neustálym ohýbaním chrbtice stratili svoju ľudskú dôstojnosť,“ uzavrel Sulík.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X