Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monika Kavecká
Foto: SITA / Marko Erd
2. decembra 2015 10:49 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Odbory: Výpovede sestier budú pribúdať

Podľa Kaveckej minister Čislák namiesto riešenia situácie zavádza verejnosť a zastrašuje sestry cez médiá.

Žiadna výpoveď sestier nebola stiahnutá, práve naopak, výpovede budú masívne pribúdať v najbližších dňoch. Vyhlásila to predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.

„Je hanbou k akej úrovni komunikácie sa znížil minister zdravotníctva Čislák. Namiesto toho, aby sa venoval riešeniu situácie a snažil sa o dosiahnutie dohody, využíva čas na bezprecedentné zavádzanie verejnosti a zastrašovanie sestier cez médiá,“ zdôraznila šéfka odborov.

OZ SaPA, ako aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek rozhodne odmietajú tvrdenia, že sestry pod nátlakom podávajú výpovede. „Presný opak je pravdou. Máme desiatky upozornení z celého Slovenska zo strany sestier, že na nich manažmenty nemocníc vyvíjajú nátlak a zastrašujú ich, aby nepodávali výpovede,“ vysvetlila Kavecká.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák v utorok na brífingu vyhlásil, že v každej nemocnici už evidujú späťvzatie výpovedí zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Nemocnice ponúknu sestrám právne poradenstvo, aby podľa ministra nemuseli platiť pokutu odborom za stiahnutie výpovede.

Riaditelia nemocníc, v ktorých sestry podali výpovede, si trúfajú zabezpečiť zdravotnú starostlivosť od februára v plnom rozsahu, hoci aj pri odložení elektívnej starostlivosti, uviedol šéf rezortu.

Minister opäť v utorok zdôraznil, aby sestry, pôrodné asistentky a všetci ostatní zdravotnícki pracovníci nepodľahli tlaku šéfky odborov Kaveckej, ktorá aktuálnu situáciu využíva na svoje politické ambície.

Podpora od odborov Volkswagenu

Odbory bratislavského závodu Volkswagen vyjadrili podporu a solidaritu OZ SaPA, ako aj všetkým zdravotným sestrám, ktoré sa zapojili do podávania výpovedí.

„Z pozície odborára som presvedčený o tom, že za svoje požiadavky je potrebné tvrdo bojovať. Sestry sú v rámci svojich pracovných podmienok podhodnotené. Ako pacient sa stretávam v nemocniciach a ambulanciách s každodennou realitou, za ktorú sestry nemôžu. Chceme tvrdiť, že patríme do modernej Európskej Únie, no ani podmienky personálu pri práci v nemocniciach tomu nenasvedčujú,“ povedal Zoroslav Smolinský, predseda odborov Volkswagen.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X