Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monika Kavecká
Monika Kavecká | Foto: SITA / Urban Klement
6. februára 2019 8:03 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Odbory stoja za Gondárovou-Vyhničkovou

Podľa OZSaPA by mala ministerka sledovať odbornosť svojich poradcov, nie počúvať lobistov

Podporné stanovisko zverejnila predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká. Reagovala tak na kritiku Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorej sa nepáčili výroky Gondárovej-Vyhničkovej na adresu praktických sestier.

ANS nabáda ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby hlavnú odborníčku odvolala. To však OZSaPA odmieta.

„Pani Gondárová-Vyhničková sa dlhodobo snaží o udržanie a zlepšovanie zdravotnej starostlivosti poskytovanej vzdelaným sesterským personálom,“ uvádza Kavecká.

Problémom je premenovanie asistentov

Hlavná odborníčka podľa Kaveckej dlhodobo spolu s OZ SaPA a komorou sestier upozorňuje na nesystémový krok premenovania zdravotných asistentov na praktické sestry, ktorého cieľom je ušetriť v nemocniciach a ambulanciách na personále.

„Tento krok spôsobuje nejasnosti v kompetenciách a smeruje k nahrádzaniu sestier personálom s nižším vzdelaním. Pritom zahraničné štúdie jednoznačne dokazujú, že prítomnosť vzdelaných sestier pri pacientoch zachraňuje životy,“ upozorňuje Kavecká.

Nemocnice chcú len šetriť

Korene aktuálneho nátlaku ANS na odvolanie Gondárovej-Vyhničkovej podľa odborov siahajú k dlhodobým snahám o šetrenie na kvalitnej zdravotnej starostlivosti o pacientov.

„Pani Gondárová-Vyhničková sa snaží brániť zhoršovaniu kvality zdravotnej starostlivosti a tým je nepohodlná pre túto lobistickú skupinu,“ povedala Kavecká.

„Žiadame ministerku zdravotníctva, aby nepočúvala iba pseudo-argumenty zamestnávateľov, ktorých vedú ekonomické záujmy, ale aby sledovala odbornosť svojich poradcov. Žiadame ju,
aby si nenechala nanucovať na ministerstvo osoby, ktoré nehľadia na záujmy pacientov, ale na biznis ciele poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ dodala Mária Javornická z OZ SaPA.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X