Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monika Kavecká
Monika Kavecká | Foto: SITA / Urban Klement
18. mája 2018 11:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Odbory sestier nesúhlasia s premenovaním zdravotníckych asistentov

Považujú to za pokus o nesystémové riešenie katastrofálneho nedostatku sestier.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) nesúhlasí s premenovaním zdravotníckych asistentov na praktické sestry.

Ako vo svojom vyhlásení uviedla predsedníčka odborov Monika Kavecká, je to pokus o nesystémové riešenie katastrofálneho nedostatku sestier. „Zdravotníckymi asistentmi sa stávajú absolventi stredných zdravotníckych škôl, nemajú povinnosť absolvovať vysokoškolské vzdelanie,“ upozornila Kavecká.

Majú to riešiť inak

“Ak chcú zákonodarci napraviť nedostatok sestier, dlhodobo ich vyzývame, aby povolanie sestry a pôrodnej asistentky zatraktívnili lepšími pracovnými podmienkami a mzdami. Niet sa čo čudovať, že sestry odchádzajú do iných odvetví hospodárstva, keď by ako sestry mali za smiešnu mzdu niesť obrovskú spoluzodpovednosť za životy a zdravie ľudí a pracovať pritom v hrozných pracovných podmienkach, za nedodržiavania Zákonníka práce,“ dodala predsedníčka OZSaPA.

Odbory považujú za chybu, že túto zmenu politici predložili a presadili bez predchádzajúcej odbornej diskusie. „Takto vzniká stav, kedy nebude naša legislatíva v súlade so zahraničným chápaním pojmu praktická sestra. V zahraničí je to sestra s vysokoškolským vzdelaním,“ uzavrela Kavecká.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X