Odborníci z Poradne zdravia začali so vzdelávacími výjazdmi o cukrovke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukor_diabetes.jpg
Foto: Pixabay.com

Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 350-tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie

Cukrovka (diabetes) sa stala novodobým strašiakom, lebo ňou trpí stále viac ľudí.

Odborníci z Poradne zdravia z Oddelenia podpory zdravia pri banskobystrickom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v tomto týždni začali v obci Nemecká so vzdelávacími výjazdmi a pokračovať budú budúci týždeň v obci Baláže.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, tieto aktivity sú súčasťou Svetového dňa diabetu, ktorý si pripomíname 14. novembra.

Okrem vyšetrenia biochemických parametrov a individuálneho poradenstva zameraného aj na prevenciu diabetu, poskytnú záujemcom pracovníci z Poradne zdravia tiež vzdelávacie materiály s názvom Diabetes mellitus alebo cukrovka – Novodobý strašiak?

Tento informačný materiál už distribuujú aj do ambulancií obvodných lekárov.

Pracujú celý rok

„V priebehu celého roka vykonávame desiatky výjazdov na rozličné pracoviská, materské, základné, stredné, ale aj vysoké školy v okresoch Banská Bystrica a Brezno,“ uviedla odborná pracovníčka poradne Tatiana Zvalová.

„Navštevujeme aj kluby a jednoty dôchodcov a poskytujeme záujemcom odborné individuálne poradenstvo k zisteným rizikám. Zároveň ich informujeme aj o zásadách zdravého životného štýlu,“ dodala.

„Keďže jedným z dôležitých preventívnych faktorov je pohyb, cvičíme s klientmi priamo v RÚVZ jedenkrát týždenne, cvičenia pod naším odborným dohľadom sa uskutočňujú aj v kluboch dôchodcov a na univerzite tretieho veku. Keď svaly dostatočne pracujú, má to pozitívny vplyv na metabolizmus glukózy. Pravidelná fyzická aktivita pomáha telu lepšie fungovať – znižuje riziko diabetu, ale aj srdcových ochorení, mŕtvice, vysokého krvného tlaku alebo osteoporózy,“ vymenovala Zvalová.

Pacientov bude viac

Cukrovkou dnes podľa vedúcej oddelenia podpory zdravia RÚVZ Silvie Kontrošovej celosvetovo trpí viac ako 300 miliónov ľudí a očakáva sa, že tento počet sa počas nasledujúcich desaťročí zdvojnásobí.

Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 350-tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie. Predpokladá sa, že ročne pribúda v našom štáte viac ako 20-tisíc diabetikov.

„V 90 percentách prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita,“ objasnila Kontrošová.

Upozornila tiež, že prechodu z rizikového prediabetického štádia do klinického štádia ochorenia možno predísť, alebo ho aspoň oddialiť približne v 50 percentách prípadov správnou intervenciou v horizonte efektu minimálne päť až sedem rokov.

Prečo 14. november

Svetový deň diabetu si ľudia pripomínajú 14. novembra, lebo v roku 1891 sa v tomto dni narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za hlavného z objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za tento objav Nobelovu cenu.

„Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Deň je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky na svete, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, o jej diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes už predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami,“ uviedla Kontrošová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica