Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odborníci určili opatrenia pre podporu transparentnosti v zdravotníctve

Euros
Foto: Stockvault.net

Ide pri tom o cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu.

Zavedenie a zverejnenie kritérií a ich vyhodnotenia pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní je najdôležitejšie opatrenie, ktoré by v boji proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve mal minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker prijať ako prvé. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúceho sa reforme zdravotníctva na Slovensku.

Prieskum organizovala Transparency International Slovensko v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a zverejnený bol na seminári Transparentnosť – nástroj na zvýšenie kvality zdravotníctva? 10. mája.

K ďalším kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu. Odborníci ocenili aj dôležitosť kvalitne zverejnených zmlúv poisťovní s možnosťou vyhľadávať v nich a vidieť konkrétne úhrady, meranie kvality poskytovateľov či podrobné a pravidelné zverejňovanie hospodárenia nemocníc.

Samotné ministerstvo zdravotníctva pritom podľa Transparency International považuje transparentnosť za dôležitú. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na seminári zdôraznil, že transparentnosť má dôležitý prevenčný účinok, a to nielen vo verejných zákazkách, ale aj pri výberových konaniach na miesta manažérov nemocníc.

„Ministra berieme za slovo a okrem kontroly ponúkame sektoru spoluprácu, napríklad pri implementácii protikorupčných opatrení v nemocniciach,“ povedal riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 11. mája 2016 16:07Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X