Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euros
Foto: Stockvault.net
11. mája 2016 16:07 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Odborníci určili opatrenia pre podporu transparentnosti v zdravotníctve

Ide pri tom o cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu.

Zavedenie a zverejnenie kritérií a ich vyhodnotenia pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní je najdôležitejšie opatrenie, ktoré by v boji proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve mal minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker prijať ako prvé. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúceho sa reforme zdravotníctva na Slovensku.

Prieskum organizovala Transparency International Slovensko v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a zverejnený bol na seminári Transparentnosť – nástroj na zvýšenie kvality zdravotníctva? 10. mája.

K ďalším kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu. Odborníci ocenili aj dôležitosť kvalitne zverejnených zmlúv poisťovní s možnosťou vyhľadávať v nich a vidieť konkrétne úhrady, meranie kvality poskytovateľov či podrobné a pravidelné zverejňovanie hospodárenia nemocníc.

Samotné ministerstvo zdravotníctva pritom podľa Transparency International považuje transparentnosť za dôležitú. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na seminári zdôraznil, že transparentnosť má dôležitý prevenčný účinok, a to nielen vo verejných zákazkách, ale aj pri výberových konaniach na miesta manažérov nemocníc.

„Ministra berieme za slovo a okrem kontroly ponúkame sektoru spoluprácu, napríklad pri implementácii protikorupčných opatrení v nemocniciach,“ povedal riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X