Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chirurg.jpg
Foto: FreeImages.com
25. januára 2016 10:48 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Odborári v UNB Ružinov sa rozhádali

Po tom ako sa stal SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb v Ružinove majoritnou odborovou organizáciou, jeho predsedníčka Helena Dugovičová spolu s predsedníčkou SOZ v Starom meste Angelou Chovancovou porušili vzájomnú dohodu o spoločnom postupe a navrhli predĺženie starej kolektívnej zmluvy o šesť mesiacov, tvrdí LOZ

V ružinovskej nemocnici nastal rozkol medzi odborármi, keď sa Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) v Ružinove sa stal majoritnou odborovou organizáciou.

Ako uviedol predseda výboru Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Univerzitnej nemocnice v Bratislave (Ružinov) Miroslav Mendel, majoritu SOZ získal tak, že v priebehu mesiaca za podozrivých okolností nabral viac ako sto členov.

„Či sa to dá prakticky uskutočniť inak ako pomocou vedenia nemocníc, nech si odpovie každý sám,“ konštatoval Mendel. Odborári sa spomínaný fakt dozvedeli na rokovaní ku kolektívnej zmluve, ktoré zvolal po medializácii situácie v UNB riaditeľ Miroslav Bdžoch.

Minulý týždeň upozornil výbor LOZ UNB v Ružinove, že riaditeľ nemocnice Bdžoch podľa nich porušil zákon a vytvára neprimeraný tlak. Odbory v UNB predložili návrh novej kolektívnej zmluvy riaditeľovi už v októbri minulého roka. „Riaditeľ porušil zákon a do 30 dní sa písomne nevyjadril, s ktorými ustanoveniami nesúhlasí. Dodnes ignoruje aj dohodnuté termíny. Táto situácia nás zaráža o to viac, že riaditeľ je nominantom sociálnej vlády a žiadame ministra, aby situáciu riešil,“ uviedli odborári v stanovisku.

Vedenie nemocnice sa podľa hovorkyne UNB Petry Stano Maťašovskej dôrazne ohradilo voči obvineniu z porušenia zákona o kolektívnom vyjednávaní a z údajného nátlaku na zamestnancov. „Ide o účelové tvrdenie zástupcu LOZ, pravdepodobne so zámerom vyvolať napätie medzi zamestnancami UNB,“ reagovala. Maťašovská zároveň ubezpečila, že v UNB sa nič mimoriadne nedeje.

Ako tvrdí Mendel, po tom, čo sa SOZ v Ružinove stal majoritnou odborovou organizáciou, jeho predsedníčka Helena Dugovičová a Angela Chovancová (predsedníčka SOZ Staré mesto) porušili vzájomnú dohodu o spoločnom postupe. S argumentom, že ide o vôľu ich členov, navrhli priamo na rokovaní predĺženie starej kolektívnej zmluvy o šesť mesiacov.

„Pritom sedem z deviatich odborových organizácií s týmto krokom nesúhlasilo. Napriek tomu pani Dugovičová ignorujúc tieto vyjadrenia podpísala sama predĺženie kolektívnej zmluvy, ktorá garantuje nižšie platy, ako boli v návrhu novej kolektívnej zmluvy aj pre sestry,“ poukázal Mendel.

Dohodu o spoločnom postupe dodržal podľa Mendela SOZ v Petržalke, na Kramároch a v Podunajských Biskupiciach, všetky organizácie LOZ. Výbor LOZ Ružinov preto vyzýva sestry v Ružinove, ako aj ostatný zdravotnícky personál, aby začali vyvíjať tlak na zmenu svojho vedenia, ktoré išlo priamo proti ich záujmom.

„Lekárske odborové združenie v Ružinove môže s čistým svedomím konštatovať, že bojovalo za sestry oveľa viac ako ich vlastné zástupkyne v Ružinove a v Starom Meste,“ uzavrel Mendel.

O stanovisko požiadame aj predstaviteľov SOZ.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X