Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Penta
Foto: SITA
10. septembra 2015 14:40 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Odborári dali Európskej komisii podnet na Pentu

Európska komisia by podľa Lekárskeho odborového združenia mala preveriť, či dôvodom pre zisk zdravotníckych zariadení vlastnených finančnou skupinou Penta nie sú výhodnejšie zmluvy, ktoré majú tieto zariadenia podpísané so zdravotnou poisťovňou Penty.

Lekárske odborové združenie (LOZ) podalo podnet Európskej komisii na spoločnosť Penta Investments Limited. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii predseda LOZ Peter Visolajský. Európska komisia by mala prešetriť podozrenie z porušenia článkov 101 a 102 Zmluvy o fungovaní EÚ pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ako priblížil Visolajský, spomínané články zakazujú uplatňovanie nerovnakých podmienok pri rovnakých plneniach voči ostatným obchodným partnerom. „V preklade to znamená, že nikto nesmie zneužívať svoje postavenie na trhu. Podozrenie vzniká najmä preto, lebo zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá je v portfóliu finančnej skupiny Penta, nakupuje pre svojich poistencov zdravotnú starostlivosť,“ konštatoval šéf odborárov.

„Na strane druhej vlastní Penta poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a je najväčším súkromným vlastníkom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v SR,“ dodal.

EK má preveriť, čo je za ziskom zdravotníckych zariadení Penty

Európska komisia by teda podľa LOZ mala preveriť, či dôvodom pre zisk zdravotníckych zariadení vlastnených finančnou skupinou Penta nie sú výhodnejšie zmluvy, ktoré majú tieto zariadenia podpísané so zdravotnou poisťovňou Penty, ako aj ďalšie faktory, ktorými môže takéto vertikálne vlastnenie kriviť trh.

„Ak Európska komisia zistí, že finančná skupina Penta porušuje články Zmluvy o fungovaní Európskej únie pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, bude nutné otvoriť diskusiu, prečo Protimonopolný úrad SR vágne a bez riadneho preskúmania argumentov ako cez kopirák rozhoduje v prípade ďalších fúzií,“ poznamenal Visolajský, ktorý doplnil, že zároveň bude nutné viesť diskusiu s vládou SR, či zakročí proti krížovému vlastníctvu a špecifickému postaveniu finančnej skupiny v zdravotníctve.

Ak podľa Visolajského chceme, aby v zdravotníctve na Slovensku fungoval trh, tak na ochranu pacienta voči negatívam sú dva prostriedky: jednak štát, ktorý má dohliadať po odbornej stránke na dodržiavanie zákona a medicínske postupy. „Druhým ochranným prvkom v trhovom systéme v zdravotníctve má byť poisťovňa, ktorá, keďže chce dosahovať zisk, má to vedľajší efekt. Tým, že dosahuje zisk, chráni pacienta pred zbytočnou a neefektívnou liečbou, diagnostikou, predpisovaním liekov,“ konštatoval Visolajský.

Problém nastáva podľa neho vtedy, ak zdravotnú poisťovňu vlastní rovnaký majiteľ, ktorý má aj nemocnice, laboratóriá, sieť lekární, či polikliniky. „Tento chorý systém naberá ešte obludnejšie rozmery, ak prípadne vlastník týchto všetkých elementov v zdravotníctve má vplyv aj na štát, ministerstvo, ministra a na zákony v danej republike,“ uzavrel Visolajský.

Penta: Odborári klamú

Podnet Lekárskeho odborového združenia na Európsku komisiu nemá zatiaľ skupina Penta k nahliadnutiu, preto sa nevie k jeho konkrétnostiam vyjadriť. „Zároveň nerozumieme, prečo sa LOZ neobrátilo najprv na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je aj posudzovať vzťah medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Ak však vychádzame z toho, čo odznelo na tlačovej konferencii LOZ, tak tieto obvinenia považujeme za ničím nepodložené a nepravdivé,“ reagoval PR špecialista finančnej skupiny Gabriel Tóth.

Cenové podmienky, respektíve zmluvné vzťahy medzi Dôverou a zdravotníckymi zariadeniami Penty sú podľa Tótha založené na trhovej báze. „Podľa zákona je Dôvera povinná hospodáriť so zverenými finančnými prostriedkami zodpovedne a mimo iné má povinnosť uverejňovať na svojej webovej stránke zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré uzatvorila s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Tieto zmluvy, ktorých súčasťou sú aj dohodnuté cenové podmienky, sú teda verejne dostupné a tým pádom ľahko overiteľné, čím usvedčujú LOZ z vedomého klamstva,“ upozornil PR špecialista Penty.

Ako ďalej podotkol, finančná skupina nie je dominantným hráčom v slovenskom zdravotníctve. „V zdravotnom poistení má Dôvera 27-percentný trhový podiel, pričom najväčším subjektom v tomto sektore je štát, teda Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ uzavrel Tóth.

Dôvera nezvýhodňuje žiadne zdravotné zariadenia, tvrdí Penta

Finančná skupina Penta podľa PR špecialistu Gabriela Tótha prostredníctvom ZP Dôvera nezvýhodňuje žiadne zdravotnícke zariadenia. Dôkazom je aj cenová politika, ktorá platí smerom k regionálnym nemocniciam Svet zdravia. „Ceny, ktoré vypláca ZP Dôvera, sú buď na úrovni alebo dokonca ešte nižšie ako sumy, ktoré dostávajú nemocnice Sveta zdravia od zvyšných poisťovní,“ uviedol.

Finančná skupina poskytla aj konkrétne štatistiky:

Štatistiky zdravotnej poisťovne Dôvera

Zdroj: Penta

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X