Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky
Foto: Morguefile.com
27. augusta 2015 16:45 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Obmedziť falšovanie receptov môže zmena ich distribúcie

Rezort zdravotníctva zvažuje v budúcnosti zaviesť ochranné prvky. Jednou z možných ciest by bolo podľa farmaceutov, keby poisťovne predávali tlačivá priamo svojim zmluvným lekárom.

Obmedziť falšovanie receptov by podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) pomohla, okrem ochranných prvkov, úprava distribúcie lekárskych predpisov. Konštatoval prezident SLeK Ondrej Sukeľ. „Tie sa predávajú v predajniach tlačív, samozrejme sa lekár musí legitimovať, musí mať pečiatku, ale to je malý ochranný nástroj,“ uviedol. Jednou z možných ciest by bolo, keby poisťovne predávali tlačivá priamo svojim zmluvným lekárom.

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje v budúcnosti zaviesť ochranné prvky. Tie by mali zamedziť prípadom, aké sa stali pred časom napríklad v Bratislavskom samosprávnom kraji, kedy niektoré lekárne falzifikáty nespozorovali a vydali na ne lieky v hodnote tisícok eur. Lekárne si tým spôsobili stratu a niekto sa nelegálne dostal k liekom na úkor pacientov.

Aké konkrétne ochranné prvky sa zavedú, rozhodne ministerstvo zdravotníctva. Tvrdí, že aktuálne na tejto téme spolupracuje s inými rezortmi tak, aby našlo čo najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie. Termín ich zavedenia momentálne nevie odhadnúť.

Falšujú sa najmä recepty na drahé lieky

V pomere na počet všetkých receptov bolo falošných podľa SLeK len zanedbateľné číslo, čo sa nedá povedať o finančnej strate lekární. Pre lekáreň s mesačným obratom 30 tisíc eur je falošný recept vo výške päťtisíc eur zásadná škoda.

Ako doplnil Sukeľ, prípady falšovania receptov boli zamerané na drahé lieky. „Zhodou okolností to boli tie lieky, ktoré sa okrem iného aj intenzívne vyvážajú zo Slovenskej republiky. Toto nemôžeme nazvať reexport, reexport je štandardná distribučná činnosť, toto je obyčajný hlúpy podvod. Lekárňam recepty neboli uhradené, v zásade sa na to prišlo s mesačným oneskorením,“ zhrnul prezident SLeK.

„Ministerstvo zdravotníctva v úzkej komunikácii s ministerstvom financií hľadá najoptimálnejšie riešenie, tak aby nedošlo k zvýšeniu ceny za recept pre lekára, prípadne zdravotnícke zariadenie a zároveň, aby to riešenie bolo veľmi elegantné z hľadiska kontroly daných receptov u lekárnikov v lekárňach.

Takisto má ministerstvo záujem, aby dospelo k výberu ochranného prvku čo najrýchlejšie,“ povedal v júli riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky na MZ Adam Hlôška. Do úvahy podľa neho prichádzajú prvky ako vodoznak, ceninová farba, mikroštruktúry a hĺbkotlač. Zatiaľ však definitívne rozhodnutie nepadlo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X