O eHealthe sa podľa pacientskeho združenia hovorí málo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mutala_jan.jpg
Ján Mútala vZdravotnictve.sk

Podľa prieskumu pacientskeho občianskeho združenia väčšina pacientov správny dátum zavedenia elektronického zdravotníctva nepozná.

O elektronickom zdravotníctve (eHealth) sa podľa výkonného riaditeľa Občianskeho združenia Slovenský pacient Jána Mútalu málo hovorí, píše a informácie sú ťažko dohľadateľné. Vyplýva to z prieskumu združenia, o ktorého výsledkoch informovali zástupcovia na tlačovej besede. „V zásade pacient nevie základné informácie, hoci vyslovuje eHealth-u dôveru,“ povedal Mútala.

Internetový prieskum uskutočnilo občianske združenie na svojom webe slovenskypacient.sk v období od 26. októbra do 4. decembra tohto roka. Zúčastnilo sa ho 412 respondentov.

Termín zavedenia eHealthu do praxe stanovila vláda na 1. januára 2017. Podľa prieskumu však väčšina pacientov správny dátum nepozná. Výsledky tiež ukazujú, že len každý desiaty pacient hovoril o elektronickom zdravotníctve so svojím lekárom. Podľa výkonného riaditeľa združenia za to môže nielen slabá osveta zo strany lekárov, ale aj Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Prieskum potvrdzuje viaceré bariéry pre účinné zavedenie eHealthu do systému slovenského zdravotníctva. Výsledky naznačujú, že potenciál projektu nie je dostatočne vysvetlený verejnosti. Záujem médií a niektorých organizácií sa obmedzuje na dve oblasti, pričom na obe je nahliadané kriticky: finančná stránka projektu – a jeho predraženosť, ktorú nateraz neposudzujeme, a obavy z možného úniku citlivých informácií – náš prieskum ich nepotvrdil,“ konštatoval Mútala.

Až 78,2 % respondentov očakáva ľahšiu komunikáciu s lekárom či zlepšenie procesu objednávania na vyšetrenie (63,3 %). Cez 85 % pacientov by však uvítalo viac informácií o eHealthe.

„Špecifickými činiteľmi pri informovaní verejnosti sú zdravotnícki pracovníci, hlavne lekári. Praktickí lekári aktívne nekomunikujú so svojimi pacientmi, nepripravujú ich na nové podmienky, nepropagujú výhody projektu. Na ich obranu však treba povedať, že zodpovedné subjekty ich k tomu ani nevyzývajú,“ zdôraznil Mútala.

Nedostatok informácií o eHealthe potvrdila aj zástupkyňa všeobecných praktických lekárov Soňa Ostrovská. „Keby ste chodili po Slovensku a pýtali sa, čo vieme o eHealthe, čo nám mal priniesť konkrétne v praxi, tak vám veľká väčšina povie ‚neviem‘. Z toho vyplýva, že nemáme ako informovať pacientov,“ povedala.

Ostrovská však podotkla, že elektronické zdravotníctvo bude mať určite podstatný význam v prípade urgentnej medicíny či pohotovostných služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia