Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
krv_odber
28. septembra 2015 8:26 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Novotný: Smer darcom krvi nepomohol

Ak vláda rozširovala limit, nemala zabudnúť ani na túto skupinu ľudí, ktorí svojou krvou pomáhajú denne zachraňovať tisíce ľudských životov, vraví Viliam Novotný

Pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca a podpredsedu Šance Viliama Novotného, aby sa limit spoluúčasti na doplatky za lieky vo výške 25 eur týkal aj darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Janského plaketu, poslanci Smeru-SD pri hlasovaní zamietli. „Ak vláda rozširovala limit, nemala zabudnúť ani na túto skupinu ľudí, ktorí svojou krvou pomáhajú denne zachraňovať tisíce ľudských životov,” uviedol pre agentúru SITA Novotný.

Novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorú vo štvrtok schválil parlament, znižuje a rozširuje limit spoluúčasti na doplatky za lieky zavedený od roku 2011. Zdravotne postihnutí pacienti zaplatia na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia najviac 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im vráti zdravotná poisťovňa. Reálne tak za rok vrátia poisťovne približne 70-tisíc pacientom zhruba dva milióny eur ročne.

Poslanci Smeru v rámci druhého sociálneho balíčka navrhli a parlament schválil rozšírenie tohto limitu pre všetkých dôchodcov a deti do 6 rokov vo výške 25 eur resp. 8 eur. Novotný navrhol, aby sa limit spoluúčasti vo výške 25 eur týkal aj všetkých darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Janského plaketu, teda 20 a viackrát darovali bezplatne krv.

„Darovanie krvi je jedným z najhumánnejších a najobetavejších činov, ktoré poznáme. Dobrovoľní darcovia krvi pomáhajú zachraňovať tisíce ľudských životov a realizovať aj tie najkomplikovanejšie operácie na zlepšenie zdravia a kvality života pacientov. Darcovia krvi sú za svoju ľudskosť oceňovaní formou plakiet a medaily. Ale dobrovoľní darcovia krvi si za svoj prínos pre zdravotníctvo určite zaslúžia oveľa viac. Preto som predložil návrh, aby sa ochranný limit na doplatky za lieky vzťahoval aj na nich,” vysvetlil Novotný.

Návrh však vládni poslanci ani druhýkrát neschválili. Prvý raz sa o presadenie úľav pre dobrovoľných darcov krvi Novotný neúspešne snažil v roku 2013.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X