Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Š
Viliam Novotný SITA/Robert Tappert
1. februára 2016 12:05 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Novotný chce poslanecký prieskum v nemocniciach

AKTUALIZOVANÉ –  Odchod stoviek sestier z nemocníc, ktoré vykonávali špecializovanú ošetrovateľskú starostlivosť na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny, jednotkách intenzívnej starostlivosti, operačných sálach či novorodeneckých oddeleniach, podľa poslanca parlamentu Viliama Novotného vážne ohrozuje samotné fungovanie nemocníc. 

V prešovskej, žilinskej a trnavskej fakultnej nemocnici by sa mal v najbližších dňoch uskutočniť poslanecký prieskum, ktorý by mal posúdiť situáciu po hromadných výpovediach a odchodoch sestier. S návrhom na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre zdravotníctvo, na ktorom by mali poslanci schváliť poslanecký prieskum v spomínaných fakultných nemocniciach, prišiel v pondelok člen výboru a poslanec Viliam Novotný.

Podľa neho odchod stoviek sestier z nemocníc, ktoré vykonávali špecializovanú ošetrovateľskú starostlivosť na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny, jednotkách intenzívnej starostlivosti, operačných sálach či novorodeneckých oddeleniach, vážne ohrozuje ich samotné fungovanie. „Najhoršia je situácia v prešovskej a žilinskej nemocnici, ktoré sú od pondelka doslova v krízovom režime. Zrejme sa nevyhnú spájaniu oddelení, odkladaniu plánovaných hospitalizácií a operácií, zatváraniu častí oddelení či odsúvaniu pacientov do iných nemocníc, čo by pre nich znamenalo zhoršenie dostupnosti,“ upozornil Novotný. 

Poslanecký prieskum by mal tak podľa poslanca zistiť, ako je zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti po personálnej stránke, aký je rozsah obmedzenia starostlivosti a ako je pre pacientov zabezpečená a dostupná prípadná zdravotná starostlivosť u iných poskytovateľov.

Ignorovanie problémov zdravotných sestier zo strany ministerstva a vlády sa v pondelok podľa poslanca Mostu-Híd Tibora Bastrnáka naplno preukázalo vo viacerých nemocniciach na Slovensku. Premiér podľa neho namiesto toho, aby situáciu sestier aktívne riešil, tak radšej poslal do nemocníc vojakov. Aktuálna situácia v zdravotníctve je podľa Bastrnáka dôkazom, že za štyri roky sa v rezorte neurobila ani jedna systémová zmena.

Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník žiadajú vládu, aby bezodkladne rokovala so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek a Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a vyjednala návrat sestier do nemocníc.

„Slovensko nesmie prísť o ďalšie sestry, ktoré sú nenahraditeľné predovšetkým na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Sme presvedčení, že vláda má dostatok nástrojov, aby sa ešte so sestrami a pôrodnými asistentkami dohodla, aby sa situácia upokojila skôr, než vzniknú nenapraviteľné škody na zdraví a živote,“ uviedla strana v stanovisku.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti v žilinskej fakultnej nemocnici nie sú personálne správne zabezpečené a teda nie sú pre pacientov dostatočne bezpečné. Situáciu v žilinskej nemocnici takto zhodnotila predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká po tom, čo po polnoci prešla spolu s novinármi niekoľko nemocničných oddelení. Šéfka odborov sestier zdôraznila, že odchodom takmer tretiny sestier prestáva byť žilinská nemocnica plne funkčná.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X