Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto 1 spokojne novorodeniatko strazi novy monit or dychu.jpg
Agel
3. marca 2016 14:15 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Novorodencov zvolenskej nemocnice strážia nové monitory dychu

Dva nové monitory dychu Babysense I strážia bábätká na novorodeneckom oddelení Nemocnice Zvolen (člen skupiny AGEL). Informovala o tom hovorkyňa Agelu Marta Csergeová.

Monitor dychu účinne chráni novorodenca pred hrozbou takzvaného Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktoré predstavuje náhle zlyhanie dýchania dojčaťa. Najčastejšie sa objavuje medzi 2. a 4.mesiacom života.

„Ak sa totiž dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo ak sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za 1 minútu, spustí sa zvuková aj svetelná signalizácia monitoru. Monitor dychu teda nezabráni vzniku respiračných problémov, upozorní však na ich výskyt a dá tak deťom šancu na život,“ vysvetlila vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Jaroslava Dávidová.

Ako priblížila, syndróm náhleho úmrtia dieťaťa prichádza bez akýchkoľvek príznakov, väčšinou počas spánku, a to aj u úplne zdravých detí. „Následky však nemusia byť vždy fatálne. Ak sa problémy s dýchaním včas odhalia, môžeme dieťaťu ešte pomôcť,“ dodala Dávidová.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným spomínaným syndrómom. Nadácia už v minulosti darovala nemocnici štyri monitory dychu a teraz k nim pribudli ďalšie dva.

„Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov, ako je fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť,“ konštatovala riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch.

Tagy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X