Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10 monitorov dychu venovala novorodeneckemu oddeleniu nadacia krizovatka vdaka sponzorovi kik slovensko 4.jpg
Foto: AGEL
18. decembra 2018 15:34 Zdravotnícke zariadenia od vpavZdravotnictve.sk

Novorodenci v Šaci dostali pod stromček nové monitory dychu

Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Košice-Šaca dostalo do daru desať kusov nových monitorov dychu. Skupina Agel o tom informovala v tlačovej správe.

Dar od Nadácie Križovatka prišiel k novorodencom v predvianočnom čase.

Monitory dychu sú podľa skupiny Agel jedinou účinnou pomôckou pri prevencii syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Požičiavajú monitory aj na domáce použitie

„Celý kolektív nášho oddelenia je aktívny a nápomocný pri realizovaní projektu zapožičania monitorov dychu aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov a pochvaľujú si ho aj samotné mamičky,“ povedala primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca Slávka Virágová.

„V projekte Mamička dýcham bolo nášmu oddeleniu darovaných do dnešného dňa celkovo 53 monitorov dychu,“ doplnila primárka.

Prístroj podľa nej nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.

Zástava dychu bez predchádzajúcich príznakov

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS.

Je to diagnóza, ktorú lekári stanovia, ale až po smrti dieťaťa.

Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske) – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov, vysvetlila riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch, ktorá spolupracuje s novorodeneckým oddelením nemocnice v Šaci od roku 2008.

„Syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje deti v dojčenskom veku (t.j. do 1 roku). Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná,“ dodala Tomasch.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X