Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Novorodenec
Foto: FreeImages.com
18. septembra 2017 10:21 Zdravotnícke zariadenia od SITASITA

Novorodenci majú v žilinskej nemocnici k dispozícii ďalší inkubátor

Na novorodeneckom oddelení sa od začiatku roka narodilo viac ako 1050 detí, z toho 14 dvojičiek

Novorodeneckému oddeleniu žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou pribudol ďalší inkubátor pre nedonosených novorodencov, ale aj pre kriticky chorých novorodencov bez ohľadu na hmotnosť. Predčasne narodeným deťom zabezpečí optimálnu teplotu a vlhkosť.

„Novorodenci, ktorí si nedokážu udržať sami svoju teplotu, sú umiestnení do inkubátora, aby sme zabránili podchladeniu a následne zhoršeniu ich doterajších ťažkostí. Väčšinou ho využívame pre predčasne narodené deti, ktoré sú najviac ohrozené a nedokážu si udržať svoju teplotu,“ vysvetlila primárka novorodeneckého oddelenia nemocnice Katarína Jackuliaková.

Oddelenie má podľa vyjadrenia nemocnice k dispozícii sedem inkubátorov na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. Tento posledný zabezpečuje tepelný komfort aj vďaka pomoci žilinského Rotary clubu, ktorý zorganizoval benefičnú dražbu dresov známych slovenských športovcov. Výťažok z nej venoval nemocnici na nákup zariadenia.

Na novorodeneckom oddelení sa od začiatku roka narodilo viac ako 1050 detí, z toho 14 dvojičiek. Do inkubátorov umiestnia ročne takmer 100 bábätiek, potvrdila nemocnica.

Na onkológii sú nové laminárne boxy

Nové vybavenie nemocnica doplnila aj na oddelení klinickej a radiačnej onkológie. Bezpečnosť zdravotných sestier pri práci s cytostatikami zlepšia dva nové laminárne boxy.

„Momentálne disponujeme tromi laminárnymi boxmi. Umožňujú nám za aseptických podmienok pripravovať lieky pacientom. Chránia personál pred vdychovaním splodín, ktoré sú uvoľnené. Denne sa na oddelení nariedi 60 chemoterapií, čo je pomerne vysoké číslo,“ povedala primárka oddelenia Dagmar Sudeková.

Zariadenie zabezpečuje ochranu personálu pri manipulácii s toxickými liekmi a zabraňuje kontaminovaniu materiálu. Je vybavené dvomi ventilátormi s tým, že chráni spracovávaný produkt a aj samotnú osobu.

„Box poskytuje pracovníkovi maximálnu ochranu. Chráni ho fyzicky napríklad tak, že liek nevystrekne pracovníkovi do očí a nenadýcha sa látky, ktorá sa riedi, nakoľko všetko je to odsávané do boxu,“ spresnila vedúca sestra oddelenia Jana Ďurajková.

Jedno zariadenie v hodnote viac ako štyritisíc eur kúpila oddeleniu nemocnica a druhé získali darom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X