Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architekt.jpg
Foto: Pixabay.com
16. novembra 2015 13:12 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Nová nemocnica v skratke

Rastúci počet obyvateľov, zvyšujúce sa nároky na zdravotnú starostlivosť, zastarávajúce budovy bratislavských nemocníc. Že hlavné mesto potrebuje novú nemocnicu, spochybňuje už len málokto.

Zraky odbornej verejnosti sa dlho upierali na rozostavanú nemocnicu na Rázsochách. Jej stavba sa však vliekla, až nadobro zastala. Až minister zdravotníctva Rudolf Zajac jednoznačne povedal, že Rázsochy sa už nedostavajú. Projekt zastaral a náklady na dostavbu – alebo zlikvidovanie už stojacej stavby – by boli enormné.

Na tomto postoji sa nič nezmenilo ani s výmenou vlády. Navonok sa nič nedialo, až v júni 2013 vtedajšia ministerka Zuzana Zvolenská predstavila projekt novej nemocnice.

Smer Patrónka

BioMed Park. Tak sa v predstavenom zámere nazval projekt novej nemocnice, ktorého súčasťou mali byť aj biomedicínsky vedecký park Slovenskej akadémie vied a Lekárska a Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského. Predpokladané náklady na novú nemocnicu vyčíslil rezort zdravotníctva  na 250 mil. eur.

Chronológia

 • 28. jún 2013 – ministerstvo zdravotníctva predstavuje projekt novej nemocnice
 • 3. júl 2013 – vláda berie zámer na vedomie a dáva tak novej nemocnici zelenú
 • 18. september 2013 – začína výstavba Nemocnice Sv. Michala
 • 28. október 2013 – MZ začína hľadať poradcu pre projekt novej nemocnice
 • 6. marec 2014 – Poradcami sa stávajú Ernst & Young Financial Advisory, s. r. o. a Ružička Csekes, s. r. o.
 • 11. jún 2014 – MZ zverejňuje časť štúdie uskutočniteľnosti, termín otvorenia novej nemocnice by mal byť koncom roka 2017
 • 5. august 2014 – MZ avizovalo, že začne rozhovory s prípadnými záujemcami
 • 2. september 2014 – Ministerstvo oslovilo 110 spoločností, 26 z nich požiadalo o dotazník
 • 26. september 2014 – Rezort zdravotníctva vyhlásil tender na komplexné finančné, právne a technické poradenstvo pre PPP projekt
 • 16. december 2014 – Vo vestníku verejného obstarávania vyšlo predbežné oznámenie o koncesii na projektovanie, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu novej nemocnice.
 • 13. február 2015 – Minister zdravotníctva Viliam Čislák prezentoval správu o novej nemocnici v parlamente, opozícia projekt kritizovala
 • 18. február 2015 – Tender na poradenstvo vyhrali autori prvotnej štúdie, Ernst & Young Financial Advisory, s. r. o. a Ružička Csekes, s. r. o.
 • 31. marec 2015 – Žiadosť o účasť na stavbe novej nemocnice v Bratislave predložilo sedem záujemcov.
 • 7. júl 2015 – Do druhého kola postúpilo päť uchádzačov.
 • 29. júl 2015 – MZ začalo súťažný dialóg s uchádzačmi
 • 3. november 2015 – Otvorili novú Nemocnicu Sv. Michala; priestor na Patrónke je tak voľný

Nemocnica tak našla svoju novú adresu – areál vtedajšej Nemocnice Svätého Michala na Patrónke. Vzápätí „vojenská“ nemocnica začala stavať novú budovu na Cintorínskej ulici, kam sa na jeseň v roku 2015 aj presťahovala a uvoľnila tak miesto pre novostavbu.

Pôvodne ministerstvo počítalo s dvoma možnosťami financovania – zo štátneho rozpočtu alebo formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Pre štátny rozpočet to však bolo priveľké sústo, a tak sa ministerstvo dalo cestou PPP.

Postaviť a prevádzkovať nemocnicu má teda súkromný partner, jej vlastníkom by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Výstavba by sa mala začať počas roka 2016, jej ukončenie sa predpokladá koncom roka 2017. Zvládnuť by mala približne 40 tisíc hospitalizácií ročne s tým, že v nej budú len akútne lôžka.

Po jej dokončení by sa mali uzatvoriť niektoré už nevyhovujúce budovy bratislavskej univerzitnej nemocnice. Definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo, obvykle sa spomína Mickiewiczova a Kramáre.

Kto to postaví?

Ministerstvo zdravotníctva kontaktovalo prevádzkovateľov nemocníc, developerov i finančných investorov, ktorí by mohli mať záujem o projekt novej bratislavskej nemocnice. Celkovo oslovili 110 spoločností, ktoré dostali informačný dokument o projekte. V prípade záujmu mali vyplniť dotazník, ktorý deklaruje, že sa chcú zúčastniť na predkvalifikačných diskusiách.

O dotazník požiadalo 26 firiem. Najväčší záujem rezort zdravotníctva zaznamenal z radov developerov (10), nasledovali finančné inštitúcie (7), prevádzkovatelia nemocníc (6) a konzorciá (3). Najviac potenciálnych partnerov pochádzalo z Francúzska, Rakúska a Slovenska. Celkovo sa prihlásili spoločnosti z dvanástich krajín.

Žiadosť o stavbu predložilo sedem záujemcov, z ktorých päť postúpilo do druhého kola:

 • Ribera Salud Infraestructuras, InterHealth Canada a Metrostav
 • Agel v spolupráci s Assuta Medical Centers
 • Rizzani De Eccher a Policlinico San Donato
 • Pessina Costruzioni v spolupráci s Dúha, a. s.
 • Credinvest International Slovakia

S týmito uchádzačmi začalo ministerstvo súťažný dialóg.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X