Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: Thinkstock
16. marca 2018 12:29 Zdravotníctvo od tivZdravotnictve.sk

Nová ministerská sestra chce hľadať riešenia

Novou ministerskou sestrou je od 15. marca Darina Dányiová. Na pozíciu riaditeľky Odboru ošetrovateľstva MZ SR prichádza zo Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Darina Dányiová uspela vo výberovom konaní, do ktorého ju nominovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Je dlhoročnou skúsenou sestrou.

Začínala v Nemocnici na Kramároch, následne pracovala v Nemocnici v Ružinove, väčšinu doterajšej profesionálnej kariéry následne strávila v Železničnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, odkiaľ prichádza na pozíciu ministerskej sestry, resp. riaditeľky Odboru ošetrovateľstva MZ  SR.

Verí, že bude prínosom

Danyiova_foto.jpg
Darina Dányiová | Foto: MZ SR

Ako uviedla Dányiová, teší sa na túto príležitosť a verí, že bude prínosom pri postupnom zlepšovaní podmienok v oblasti ošetrovateľstva.

„Ministerstvo zdravotníctva už zaviedlo do praxe viacero krokov, ktoré postupne zlepšujú podmienky sestier a verím, že budem prínosom pri tvorbe aj tých zatiaľ rozpracovaných. Jedným z kľúčových je napríklad aj zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude taktiež znamenať výrazný posun v systéme ako takom,“ dodala nová ministerská sestra.

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera má odbor ošetrovateľstva dôležité postavenie pri riešení problematiky sestier a disponuje dostatočnými kompetenciami na to, aby tvoril a pripravoval opatrenia v prospech sestier.

„Veríme, že jeho nová líderka naplno využije všetky tieto nástroje v prospech sestier a zdravotníckych pracovníkov v oblasti ošetrovateľstva, tešíme sa na spoluprácu,“ konštatoval.

Spolupracovali aj s komorou

Ministerstvo zdravotníctva sa intenzívne spoločne s komorou sestier a pôrodných asistentiek venovalo okrem iného aj príprave návrhu kompetencií sestier a zdravotníckych pracovníkov.

Cieľom bolo určiť transparentný vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním sestry a následne tomu prislúchajúcim kompetenciám.

Novinkou je aj to, že sestry s pokročilou praxou môžu predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky, zoznam je presne definovaný, pôjde napríklad o podložky, plienky či náplasti, a podávať lieky na tíšenie bolesti a proti horúčke.

Rezort chcel týmto krokom zjednodušiť systém poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti zároveň  s predpokladom efektívnejšieho využívanie finančných zdrojov z verejného zdravotného poistenia.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X