Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
predseda NKÚ Karol Mitrík
Karol Mitrík Foto: SITA / Ján Slovák
4. septembra 2015 11:26 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

NKÚ sa chce lepšie pozrieť na zdravotníctvo

Plán kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) bude v budúcom roku pozostávať z troch základných okruhov, jedným z nich bude zdravotníctvo. Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol šéf úradu Karol Mitrík, zdravotníctvo je celospoločenská téma.

NKÚ sa chce ďalej venovať kontrole dočerpania eurofondov a kontrole samospráv a ministerstiev.

Podľa šéfa NKÚ treba z dlhodobého hľadiska zvýšiť význam kvality kontrolórskej práce nad kvantitou. Úrad podľa neho musí ísť do kvality v prierezovej forme. To znamená, nevyberať si hrozienka z koláča, ale robiť kontroly prierezové tak, aby bolo možné na základe nich odporúčať systémové opatrenia.

Predseda sa venoval aj kritériám kontroly. Dôležitá je podľa neho finančná kontrola aj kontrola súladu v jednotlivých subjektoch. Vynakladanie verejných prostriedkov však musí byť vyhodnocované aj inými kritériami. Dôležité sú podľa Mitríka kritéria hospodárnosti, efektívnosti a hlavne účinnosti, čomu sa v praxi hovorí výkonnostná kontrola.

Mitrík bude tlačiť na svojich podriadených, aby prešli v minimálne 60 percentách na výkonnostné kontroly, ktoré sú náročnejšie ako finančná kontrola a kontrola súladu. Je to však podľa neho smer, ktorým sa budú musieť uberať, aby vedeli, či vynakladajú prostriedky hospodárne, efektívne a účinne.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X