Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda NKÚ Karol Mitrík Foto: SITA/Robert Tappert
7. októbra 2015 14:07 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

NKÚ chystá kontrolu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni

Kontrolóri preveria reprezentatívnu vzorku zmluvných vzťahov medzi poisťovňou a štátnymi i neštátnymi poskytovateľmi laboratórnej diagnostiky, počítačovej tomografie, elektromyografie či RTG vyšetrení. 

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) pripravuje kontrolnú akciu, v rámci ktorej sa kontrolóri ešte v tomto roku zamerajú aj na činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Informovala o tom hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. „Primárne pôjde o kontrolu zmluvných vzťahov súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a taktiež o vecné preverenie úhrad služieb poskytovaných štátnymi i súkromnými poskytovateľmi,“ priblížila.

Podľa zverejnených informácií rozhodnutie o mimoriadnej kontrole vydal predseda NKÚ Karol Mitrík na základe dlhodobo pripravovanej systémovej kontroly zdravotníctva v tomto roku zo strany NKÚ. „Týmto krokom však úrad zároveň reaguje aj na podnet ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka či zistenia poslancov Národnej rady SR,“ doplnila hovorkyňa. Šéf rezortu Čislák (nominant Smer-SD) koncom septembra dal podnet NKÚ na preverenie možného konfliktu záujmov bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia. Ako uviedla riaditeľka komunikačného odboru rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, urobil tak, aby nevznikali ďalšie medializované podozrenia. „Konať vo veci môžu samozrejme aj iné orgány. Osobne uvítam rýchle a komplexné prešetrenie celej záležitosti,“ konštatoval minister.

Kontrolóri preveria reprezentatívnu vzorku zmluvných vzťahov medzi poisťovňou a štátnymi i neštátnymi poskytovateľmi laboratórnej diagnostiky, počítačovej tomografie, elektromyografie či RTG vyšetrení. Ukončenie kontroly predpokladá NKÚ v závere prvého štvrťroka 2016 a do akcie bude zapojených päť špecialistov úradu. „Najvyšší kontrolný úrad SR bude pri príprave kontroly aktívne komunikovať s Národnou kriminálnou agentúrou, aby sa nezdvojovali aktivity oboch inštitúcií a v maximálnej miere sa eliminovalo riziko časového sklzu v kontrole z hľadiska definovania jej záverov a zistení,“ uzavrela Dobáková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X