Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica v levoci sa kazdorocne venuje naboru mladych prvodarcov.jpg
Foto: AGEL
19. októbra 2018 12:50 Ostatné od vpavZdravotnictve.sk

Nemocnice v Levoči a Komárne chcú prilákať prvodarcov

Kampaňou chcú osloviť najmä študentov miestnych stredných a vysokých škôl

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča a Nemocnica Komárno, ktoré sú súčasťou skupiny AGEL, chcú prilákať mladých prvodarcov. Informovala o tom skupina AGEL. Obe nemocnice sa zapojili do celoslovenskej Študentskej kvapky krvi.

Kampaňou chcú nemocnice osloviť najmä prvodarcov z radov študentov miestnych stredných a vysokých škôl. Zároveň tým zdravotníci upozorňujú na význam a potrebu pravidelného darovania krvi. Študentská kvapka krvi končí 16. novembra 2018.

V Levoči zvýšili darcom komfort

„Podpora darcovstva je jednou z našich priorít. Veľkú pozornosť venujeme oslovovaniu a vychovávaniu prvodarcov, organizujeme výjazdové odbery krvi, len pred niekoľkými týždňami sme zrekonštruovali celé hematologicko-transfúzne oddelenie,“ uviedol riaditeľ levočskej nemocnice Jozef Tekáč.

Zrekonštruované oddelenie podľa neho zodpovedá najnovším štandardom a je omnoho komfortnejšie.

Prvý odber v rámci tejto kampane sa uskutočnil 16. októbra 2018, prišli študenti zo strednej školy, ktorá sídli Budovateľskej ulici v Komárne.

V levočskej nemocnici počas celého roka zaznamenávajú progresívny nárast darcov, ide o takmer 1 600 dobrovoľných darcov. V priemere sa za jeden mesiac v levočskej nemocnici daruje takmer 55 litrov krvi. Tá pomáha ako vzácny, nenahraditeľný liek pacientom v ohrození života a zdravia, uviedla skupina AGEL.

V Levoči môžu záujemcovia darovať krv priamo na hematologicko-transfúznom oddelení. Každý dobrovoľný darca tak môže urobiť v čase od 7:00 do 12:00, pričom registrácia darcov je do 8:00.

Dôležitosť nezištnej pomoci

„Chceli by sme vyzvať všetkých, ktorí môžu darovať krv a zatiaľ sa nerozhodli, aby tak urobili. Až po prvej skúsenosti si totižto mnohí uvedomia, aké dôležité je podporovať myšlienky nezištnej pomoci,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddeleniav Komárne Enikö Radi.

Darovať krv v komárňanskej nemocnici je možné na hematologicko-transfúznom oddelení.

Dá sa tak urobiť každý pondelok a piatok v nemocnici od 7:00 do 11:00, mimoriadne odbery v rámci kampane sa organizujú po individuálnych dohovoroch s miestnymi strednými školami.

Pred odberom sa treba najesť

Darcom krvi sa môže stať každý človek, ktorý dosiahol minimálny vek 18 rokov, má potrebnú hmotnosť 50 kg a spĺňa základné zdravotné požiadavky. V deň odberu by sa mal darca dobre najesť, nemal by prísť nalačno.

Tesne pred odberom by mal vypiť aspoň pol litra tekutín. Nemal by minimálne 8 hodín fajčiť. Nemal by 12 až 14 hodín piť alkohol. Pred plánovaným odberom by si mal darca dopriať oddych.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X