Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vak_transfuzny.jpg
Pixabay.com
25. februára 2016 9:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Nemocnica v Považskej Bystrici má dva nové prístroje

Dve oddelenia považskobystrickej nemocnice majú novú techniku za takmer šesťdesiattisíc eur, ktorú kúpilo mesto.

Mesto Považská Bystrica kúpilo vybavenie pre potreby anestéziológie a intenzívnej medicíny a oddelenie hematológie a transfúziológie v považskobystrickej nemocnici, ktorá je príspevkovou organizáciou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ide o sonograf a automatický lis na spracovanie krvi.

„Sonograf budú využívať prevažne lekári ARO a jednotky intenzívnej starostlivosti. Slúžiť bude na zavádzanie prístupu do veľkých žíl. Je veľmi komplikované pichať naslepo a sonograf im veľmi pomôže. Pod vizualizáciou sú schopní cievu vidieť a vďaka tomu zhodnotiť starostlivejšie, kde idú pichať,“ vysvetlil Igor Steiner, námestník pre lekársku starostlivosť považskobystrickej nemocnice.

Dodal, že sa tak minimalizuje riziko poškodenia pacienta pri pichaní. Prístroj umožňuje vyšetrenie pacientov priamo pri lôžku, teda aj pacientov, ktorých kritický stav neumožňuje prevoz na oddelenie rádiológie.

Druhý je prístroj pre hematologicko-transfúzne oddelenie, ide o automatický lis na spracovanie krvi darcov. „Zabezpečí možnosť v reálnom čase urobiť krvné deriváty z krvi darcov tak, aby sme dokázali využiť darovanú vzácnu tekutinu v čo najväčšom rozsahu. Každá časť bude na použitie pre konkrétneho pacienta,“ vysvetlil námestník Steiner.

Prínosom je podľa neho aj to, že používanie nového prístroja je v súlade s novými pracovnými postupmi, ktoré sa zavádzajú na oddelení a na žiadosť Štátneho ústavu kontroly liečiv splnia kritériá stanovené pre správnu tvorbu krvných derivátov.

Obstarávacia cena sonografu bola 23 170,32 eura a lisu 36 600 eur. Nemocnici poskytla mestská samospráva prístroje formou výpožičky, čo zásady hospodárenia s majetkom mesta umožňujú. Na februárovom zasadnutí ju odsúhlasilo zastupiteľstvo. Prístroje nemocnici požičali na päť rokov. Nemocnica nesmie prístroje nikomu prenajať.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X