Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Presov_mamograf.jpg
FNsP J. A. Reimana Prešov
2. septembra 2016 14:59 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Nemocnica v Prešove kúpila nový digitálny mamograf

Moderný prístroj na vyšetrovanie prsníkov stál 188 tisíc eur.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana (FNsP) v Prešove zakúpila nový moderný digitálny mamograf na vyšetrenia prsníkov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, jeho výhodou je v kombinácii s kompletnou rekonštrukciou pracoviska najmä znižovanie radiačnej dávky na pacientov a nákladov na prevádzku. Zvýšiť má aj komfort vyšetrenia.

Zástupkyňa primára oddelenia rádiológie FNsP v Prešove Zuzana Angelovičová uviedla, že karcinómy prsníka sú častými onkologickými ochoreniami žien. Od januára do júla tohto roka bolo na oddelení potvrdených 35 karcinómov, pričom trend má zväčša stúpajúcu tendenciu.

„Spustenie nového mamografického pracoviska vnímame ako zvýšenie komfortu pre pacienta. Benefitom prístroja je, že vďaka špeciálnemu pohybu kompresnej platne znižuje bolesť pri vyšetrení,“ uviedla Angelovičová.

Vyššia kvalita, nižšia dávka žiarenia

Nový mamograf sa vyznačuje vysokokvalitným vyobrazením štruktúr tkanív prsníkov a nízkou dávkou žiarenia. Výrazné zvýšenie kvality obrazu je založené na technológií hexagonálnych pixelov namiesto klasických štvorcových.

Integráciou tohto typu detektorov sa zachytáva žiarenie s vyššou efektivitou. Šetriace režimy prevádzky v kombinácií s automatickou kalibráciou znižujú prevádzkové náklady a zvyšujú životnosť samotného prístroja.

„Prístroj je výsledkom dlhodobej snahy vývojárov, svojimi parametrami a technológiami spĺňa najnáročnejšie požiadavky modernej diagnostiky,“ uviedla Cenková.

Výhodou tohto typu digitálneho mamografu je, že je plne kompatibilný aj pre nové vyšetrovacie metódy ako je tomosyntéza, teda trojrozmerné zobrazenie prsníka s vysokým rozlíšením.

„Prístroj je vybavený špičkovými japonskými technológiami a patrí medzi top prístroje nielen na Slovensku, ale aj v európskom meradle,“ dodala hovorkyňa.

Dodávateľom prístroja je spoločnosť Fujifilm Europe GmbH. Mamograf bol financovaný z kapitálových výdavkov vo výške 188 tisíc eur, ktoré FNsP Prešov pridelilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X