Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ehealth_bezpecnost.jpg
Foto: Pixabay.com
17. augusta 2018 12:18 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

NCZI: Elektronická zdravotná knižka pomôže odhaliť podvody

Systém eZdravie umožní pacientom prostredníctvom elektronickej zdravotnej knižky kontrolovať svoje zdravotné záznamy a zistiť prípadné nezrovnalosti

Elektronická zdravotná knižka pomôže odhaliť podvody. Podľa tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií systém eZdravie umožní pacientom prostredníctvom elektronickej zdravotnej knižky (EZK) kontrolovať svoje zdravotné záznamy a zistiť prípadné nezrovnalosti.

NCZI tak reagovalo na aktuálne prípady fiktívnych preventívnych prehliadok, ktoré odhalila zdravotná poisťovňa Dôvera.

„Už dnes, ak má pacient občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID), vie si pozrieť svoje záznamy v elektronickej zdravotnej knižke a zistiť takéto informácie,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Cez Národný portál zdravia

Podľa neho EZK obsahuje údaje z účtu poistenca, vlastné záznamy pacienta a každý pokus o prístup či poskytnutie údajov sa v nej zaznamenáva.

Pacient sa ku knižke dostane cez Národný portál zdravia www.npz.sk, kde je v pravom hornom rohu odkaz „Moja zdravotná knižka.“ Keď naň klikne, otvorí sa informácia o nutnosti inštalácie aplikácie eID. Ak má aplikáciu eID nainštalovanú, pokračuje prostredníctvom BOK (bezpečnostný ochranný kód) v prihlásení do svojej EZK.

Elektronizácia zdravotníctva, ktorej výsledkom je aj zavedenie EZK, má podľa NCZI zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Od januára v eZdraví lekári vytvorili 5,7 miliónov záznamov z vyšetrení a predpísali vyše 21 a pol milióna e-receptov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X