Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pôrodná asistentka
Foto: Thinkstock
5. decembra 2018 19:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Návrh OĽaNO, ktorý mal upraviť uznávanie praxe v pôrodnej asistencii, neprešiel

Poslanci OĽaNO pri svojom návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti argumentovali, že systém uznávania praxe v pôrodnej asistencii je nastavený nesprávne, pretože získané zručnosti nereflektuje objektívne.

Návrh poslancov z hnutia OĽaNO, ktorý mal upraviť uznávanie praxe v pôrodnej asistencii, v parlamente neprešiel.

Poslanci totiž ich novelu zákona o zdravotnej starostlivosti v stredajšom hlasovaní neposunuli ani do druhého čítania.

Poslanci OĽaNO pritom argumentovali, že systém uznávania praxe v pôrodnej asistencii je nastavený nesprávne, pretože získané zručnosti nereflektuje objektívne.

„Je preto veľmi dôležité, aby deklarovaná prax odrážala skutočne nadobudnuté zručnosti, vedomosti a schopnosti,“ píše sa v predkladacej správe.

Sestry a pôrodné asistentky nie sú to isté

Podľa nej napriek niekoľkým prienikom v činnostiach vykonávaných sestrami a pôrodnými asistentkami, sú obe povolania nielen odbornou, ale aj laickou verejnosťou považované za samostatné.

Rozdielnosť oboch povolaní vyplýva aj z opisu činností tvoriacich ošetrovateľskú prax a činností tvoriacich prax pôrodnej asistencie. Preto nie je možné stavať na roveň ošetrovateľskú prax nadobudnutú každodenným výkonom ošetrovateľskej starostlivosti s ošetrovateľskou praxou získanou poskytovaním pôrodnej asistencie.

Návrhom novely sa po vzore ošetrovateľskej praxe precizovala definícia praxe pôrodnej asistencie.

Upraviť chceli aj vzdelávanie

Taktiež sa upravoval aj okruh špecializačných študijných odborov, ktorých absolvovanie je podmienkou pre odbornú spôsobilosť tzv. „zodpovednej osoby“. Tá je zodpovedná za poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb a v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Ďalšou navrhnutou zmenou bolo zrušenie nevhodne zavedenej legislatívnej skratky „zariadenia sociálnej pomoci“ v zákone.

Poslednou navrhovanou zmenou bolo využitie sestry samosprávneho kraja na výkon dozoru pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti a starostlivosti v pôrodnej asistencie v zdravotníckych aj nezdravotníckych zariadeniach.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X