Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament
Foto: SITA/Diana Černáková
18. septembra 2018 17:53 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Návrh OĽaNO na zvýšenie platov sestier poslanci zamietli

Návrh zákona mal zvýšiť mzdy sestrám a pôrodným asistentkám

Návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý predložili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, neprešiel do druhého čítania.

Cieľom návrhu bola úprava miezd sestier a pôrodných asistentiek. To malo mať pozitívny vplyv na zatraktívnenie a zvýšenie počtu uvedených nedostatkových povolaní v zdravotníctve na Slovensku.

“Predpokladáme, že úprava tohto zákona bude mať pozitívny efekt aj na motiváciu absolventov zotrvať po ukončení školy na Slovensku,“ uvádzalo sa v dôvodovej správe návrhu.

Poslanci v dôvodovej správe poukázali aj na aktuálnu situáciu sestier na Slovensku. Uviedli, že podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Spomedzi členských krajín EÚ patrilo v roku 2016 Slovensku 19. miesto. Od roku 2000 do roku 2016 sa počet sestier na tisíc obyvateľov podľa štatistiky OECD v SR znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X