Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Linearny_urychlovac_NOU.jpg
Foto: vZdravotníctve
11. apríla 2019 14:04 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Národný onkologický ústav má nový lineárny urýchľovač za 1,6 mil. eur

Lineárny urýchľovač, ktorý vo štvrtok predstavili v NOÚ, je jedným zo 16 zariadení, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo onkologickým klinikám a oddeleniam prostredníctvom elektronickej aukcie

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave má nový lineárny urýchľovač.

Ako uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vo štvrtok na brífingu, vďaka urýchľovaču bude Národný onkologický ústav v Bratislave jedným z najšpičkovejších pracovísk v Európe v rámci rádiologickej liečby pre onkologických pacientov.

Prístroj v hodnote 1,6 mil. eur s DPH centrálne obstaralo ministerstvo zdravotníctva. Nákup financovalo z kapitálových výdavkov rezortu.

Presnejšie ožiarenie

Lineárny urýchľovač je podľa generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu vybavený zariadením na kontrolu dýchacích pohybov. To umožní presnejšie ožiarenie v oblasti hrudníka a zároveň lepšiu ochranu zdravého tkaniva.

„To pôvodné prístrojové vybavenie bolo na hranici svojej životnosti a na hranici svojej technickej vyspelosti,“ vysvetlil generálny riaditeľ NOÚ v Bratislave Tomáš Alscher.

Obnova bola preto podľa neho nevyhnutná.

Oddelenie radiačnej onkológie NOÚ je zamerané na komplexnú liečbu nádorových ochorení. S novým prístrojom sa má rozšíri aj spektrum indikácií o stereotaktickú cielenú rádioterapiu s vysokými dávkami žiarenia.

20190411_104434.jpg
Foto: vZdravotníctve.sk

Jedno z najväčších obstarávaní

Nový prístroj bude pre pacientov k dispozícii v máji. Ide o prvý z troch lineárnych urýchľovačov pre NOÚ v celkovej hodnote 7,17 mil. eur s DPH, ktoré by nemocnica mala využívať ešte v tomto roku.

Lineárny urýchľovač, ktorý vo štvrtok predstavili v NOÚ, je jedným zo 16 zariadení, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo onkologickým klinikám a oddeleniam prostredníctvom elektronickej aukcie.

„Bolo to jedno z našich najväčších verejných obstarávaní,“ povedala ministerka.

Predpokladaná hodnota zákazky bola 99 mil. eur, no aj vďaka elektronickej aukcii sa cena znížila na 35 mil. eur.

Ostatné urýchľovače budú v priebehu roka postupne distribuované do fakultných nemocníc v Nitre, Žiline, Trenčíne, Prešove, Banskej Bystrici, Martine a do Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X