Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nou_znamka.jpg
Slovenská pošta
5. novembra 2015 12:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Národný onkologický ústav je na poštovej známke

Slovenská pošta, a.s., (SP) vydala vo štvrtok 5. novembra poštovú známku „Národný onkologický ústav“ s nominálnou hodnotou 1,10 eura. Informovala o tom hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová.

Na poštovej známke je motív „človeka v kruhu“ inšpirovaný kresbou „Vitruviovho človeka“ od jedného z najvýznamnejších renesančných umelcov Leonarda da Vinciho, ktorý skúmal zákonitosť ľudských proporcií prostredníctvom traktátu rímskeho architekta Vitruvia.

Abstraktné pozadie poštovej známky s dominantnou modrou farebnosťou tvoria molekulárne štruktúry deliacich sa buniek a chemické vzorce cytostatík, používaných pri liečbe onkologických ochorení.

Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom Bratislava. Motívom prítlače FDC je koláž molekulárnych štruktúr s postavou „človeka v kruhu“. Motívom FDC pečiatky je delenie bunky.

Poštovú známku vytlačila po prvý raz v histórii Slovenskej republiky tlačiareň Kasico, a.s. Bratislava technikou ofsetu. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky FDC, FDC pečiatky je prof. akad. mal. Robert Jančovič.

Poštová známka bude slávnostne uvedená do života počas galaprogramu Umenie pre život / Art for Life, ktorý organizuje Národný onkologický ústav v spolupráci s Baletom Slovenského národného divadla. Tanečný galavečer sa uskutoční vo štvrtok 5. novembra o 19:00 v sídle Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici v Bratislave.

História novodobého Národného onkologického ústavu (NOÚ) na Klenovej ulici v Bratislave začala pred 25 rokmi. V roku 2015 uplynulo presne štvrťstoročie, odkedy sa priestory bývalého Štátneho ústavu národného zdravia odovzdali do služieb onkológie.

Národný onkologický ústav je v súčasnosti najväčšia špecializovaná koncová nemocnica pre onkologické ochorenia, ktorá poskytuje pacientom komplexnú onkologickú starostlivosť. Ročne ju navštívia tisíce chorých z celého Slovenska.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X