Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra
Foto: Thinkstock
28. novembra 2018 10:43 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Najviac sestier a pôrodných asistentiek nad 62 rokov je v Banskobystrickom kraji

Priemerný vek sestier a pôrodných asistentiek je podľa registra SKSaPA 46 rokov a 4 mesiace

Najviac sestier a pôrodných asistentiek nad 62 rokov je v Banskobystrickom kraji. Vyplýva to z údajov registra Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktoré zverejnila komora v tlačovej správe.

Priemerný vek sestier a pôrodných asistentiek je podľa registra 46 rokov a 4 mesiace.

V Banskobystrickom kraji je 4 881 sestier a pôrodných asistentiek, vek nad 62 rokov má 359 z nich, čo je 7,36 %. V tesnej blízkosti nasledujú Nitriansky kraj (7,18 %) a Bratislavský kraj (7,10 %). Najmenej sestier a pôrodných asistentiek vo veku nad 62 rokov je v Prešovskom kraji (4,92 %).

Menej mladých sestier

Aktuálne na Slovensku nad 65 rokov života vykonáva povolanie 1 090 sestier a pôrodných asistentiek. Z toho je 1 014 sestier a 76 pôrodných asistentiek.

V kategórii sestier a pôrodných asistentiek vo veku od 20 do 24 rokov povolanie aktívne vykonáva 935 sestier a 93 pôrodných asistentiek. Tieto čísla podľa SKSaPA potvrdzujú to, že máme v systéme viac aktívnych sestier v dôchodkovom veku, ako tých, ktoré sú v začiatkoch svojej pracovnej kariéry.

Priemerný vek odchodu do starobného dôchodku u žien s dvomi deťmi je v súčasnosti približne 62 rokov života, uvádza komora.

„Ak sa z nemocníc, ambulancií, zariadení sociálnych služieb, zdravotníckeho školstva, ale aj iných pozícií rozhodne naraz odísť 2 607 sestier a pôrodných asistentiek, ktoré v roku 2018 dovŕšili dôchodkový vek, je veľkým rizikom, že slovenské zdravotníctvo skolabuje,“ píše komora.

Slovensko zaostáva za priemerom OECD

SKSaPA upozornila aj na údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), z ktorých vyplýva, že Slovensko s počtom sestier 5,75 na 1 000 obyvateľov je na chvoste z pomedzi všetkých krajín Európskej únie.

Za priemerom OECD Slovensko zaostáva o 3,25 sestry na 1 000 obyvateľov.

Tento negatívny a prehlbujúci sa trend potvrdzuje aj fakt, že za posledných 15 rokov (2000 – 2015) klesol počet sestier zo 7,4 na 5,75 sestry na 1 000 obyvateľov.

Slovenské sestry sa podľa štatistík OECD z roku 2016 nachádzajú na 19. mieste spomedzi 28. členských krajín Európskej únie, pričom najvyšší počet sestier v systéme zdravotnej starostlivosti malo Slovensko naposledy pred 18 rokmi.

V porovnaní s krajinami Visegrádskej štvorky sa Slovensko nachádza na treťom mieste v nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X