Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
skalpel
FreeImages.com
25. júla 2016 9:38 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Najnižší počet cisárskych rezov majú v Kežmarku

Celoslovenský priemer cisárskych rezov v roku 2015 predstavoval 30,2 percenta, v kežmarskej pôrodnici je ich najmenej

V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, n. o., zaznamenali v roku 2015 iba 132 pôrodov cisárskym rezom, čo je najmenej zo všetkých pôrodníc na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia pôrodníc, ktoré už piaty rok organizovali Health Policy Institute a portál rodinka.sk.

„Celoslovenský priemer cisárskych rezov za rok 2015 predstavuje 30,2 percenta. Najnižší počet cisárskych rezov bol v pôrodnici v Kežmarku, išlo o 14,2 percenta, v Trenčíne 14,6 percenta a v Trebišove 15,9 percenta. V niektorých pôrodniciach boli zaznamenané alarmujúce hodnoty pomeru počtu cisárskych rezov až na hodnotu nad 45 percent,“ informoval prostredníctvom tlačovej správy Lorant Paugsch, poverený komunikáciou kežmarskej nemocnice.

Cisársky rez môže prinášať komplikácie

„Cisársky rez môže byť v indikovaných prípadoch životy zachraňujúci výkon, jeho nadužívanie je spojené so zvýšeným výskytom komplikácií pre matku, ako aj pre dieťa,“ uvádzajú autori rebríčka.

Pre matku predstavuje napríklad riziko poranenia orgánov, ďalej riziko infekcie, tromboembolizmu a pooperačných zrastov v brušnej dutine, komplikácií z anestézie, rovnako aj riziko dlhšej rekonvalescencie, ktorá môže narušiť kontakt matky s dieťaťom a tiež riziko zvýšenia pravdepodobnosti komplikácií ďalšej gravidity.

Pre dieťa zvyšuje riziko respiračných komplikácií, ako aj pravdepodobnosť neskorších ochorení.

Počet už klesá

Vlani percento cisárskych rezov na Slovensku mierne kleslo, a to na 30,2 percenta. „Zastavil sa tým stúpajúci negatívny trend s najvyššou hodnotu v roku 2013, ktorý predstavoval až 30,8 percenta,“ uvádza sa v správe.

Zakladateľom Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, neziskovej organizácie, je mesto Kežmarok. Nemocnica má podľa zverejnených informácií rozhodnutie Prešovského samosprávneho kraja o prevádzkovaní odborov, ako sú vnútorné lekárstvo, chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, pediatria a neonatológia, OAIM (ARO), oddelenie dlhodobo chorých, geriatria, rádiodiagnostické pracovisko a dopravno-zdravotná služba.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X