Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brexit
Foto: GettyImages
11. apríla 2019 8:11 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Na tvrdý brexit sme už zrejme pripravení

Európska komisia vydala pre stále možný brexit bez dohody praktické usmernenia pre členské štáty v piatich oblastiach. Medzi nimi je aj zdravotníctvo. Informovalo o tom zastúpenie EK na Slovensku.

Zdravotníctvu sa EK pri zaisťovaní pripravenosti venovala prednostne od samého začiatku. Príslušné usmernenie vydala už v júli 2017.

Vďaka opatreniam na zaistenie pripravenosti by teraz väčšina liekov, ktorých sa brexit dotýka, mala byť od dátumu vystúpenia v súlade s predpismi EÚ.

„Je však možné, že napriek maximálnemu úsiliu sa pri niektorých liekoch a zdravotníckych pomôckach nepodarí dosiahnuť súlad s predpismi včas. Hrozí preto ich nedostatok, ak hospodárske subjekty pohotovo nezareagujú a situáciu nenapravia,“ varuje EK.

V usmernení vysvetľuje, ako bude spolupracovať s Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a regulačnými orgánmi pre lieky v členských štátoch s cieľom dôkladne monitorovať situáciu a riešiť prípadné problémy.

Uvádzajú sa v ňom aj možnosti využitia výnimiek z existujúcich pravidiel, ktoré sú k dispozícii, aby sa znížilo riziko nedostatku liekov a nevyhnutných zdravotníckych pomôcok v prípade scenára bez dohody.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X