Na Slovensku vzrástol počet transplantácií a darcov orgánov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pixabay.com FreeImages.com

Kampaň Sedem životov pomáha informovať o darcovstve a transplantáciách životne dôležitých orgánov. V týchto dňoch sa začína jej jesenná fáza. 

Na Slovensku vzrástol počet transplantácií a darcov orgánov. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala pri príležitosti dnešného Európskeho dňa darcovstva a orgánových transplantácií, to vyhlásili prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská a riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba. Ako uviedli, počet odberov a transplantácií sa za prvých deväť mesiacov tohto roka zvýšil o 40 percent oproti rovnakému obdobiu v minulom roku, pričom išlo o nárast zo 117 transplantácií na 193. Počet darcov zasa vzrástol o 33 percent, a to z 57 na 86.

Za pozitívnymi číslami vidia odborníci aj aktuálnu informačnú kampaň Sedem životov, ktorú spustili na jar. „Cieľom kampane bolo zlepšiť informovanie laickej verejnosti o problematike odberov a transplantácií,“ priblížila na besede Žilinská. „Slovensko, bohužiaľ, patrí medzi krajiny, ktoré v transplantačnej a odberovej aktivite zaostávajú. Čísla, ktoré sme dosiahli koncom roka 2014, boli také alarmujúce, že sme sa rozhodli upriamiť pozornosť na problémy transplantácií a nedostatku darcov cielene na laickú verejnosť. Teda o tomto probléme hovoriť,“ dodala.

Vlani podstúpilo transplantáciu do 170 pacientov

Podľa Žilinskej problémy s darcovstvom nie sú len na Slovensku, ale ide o celosvetový problém. „Koncom minulého roka bolo v čakacej listine na niektorý zo životne dôležitých orgánov v rámci Európy 70-tisíc pacientov. Transplantáciu životne dôležitého orgánu podstúpilo len 31-tisíc, teda ani nie polovica,“ vyjadrila sa, pričom tiež upozornila, že rozdiel medzi počtom čakateľov a počtom transplantácií sa dlhodobo nedarí zmenšiť. Situácia na Slovensku je však podľa odborníčky horšia. „V minulom roku čakalo na transplantáciu životne dôležitého orgánu okolo 450 pacientov. Transplantáciu podstúpilo do 170 pacientov, čiže iba tretina,“ uviedla. 

Tohtoročný nárast v počte transplantácií i darcov orgánov preto odborníkov teší. „Čísla sú výrazne lepšie ako minulý rok, ale to je len jeden rok. Naším cieľom je udržiavať odberovú a transplantačnú aktivitu na stabilnej úrovni,“ uviedol Daniel Kuba, ktorý tiež prezradil, že cieľom je mať dlhodobo približne sto darcov ročne. Z tohto dôvodu Slovenská transplantologická spoločnosť pokračuje v spomínanej kampani, pričom jej jesennú fázu podporilo viacero osobností ako Filip Tůma, Bibiana Ondrejková, Erika Barkolová, Ady Hajdu, Martin Mňahončák, Andrea Karnasová a Zuzana Vačková.

„Je to úžasná myšlienka. Je mi cťou, že môžem byť súčasťou tohto projektu, že môžem použiť to, na čom pracujem roky, na to, aby skvelá myšlienka išla ďalej,“ priblížila dôvod zapojenia sa do kampane Zuzana Vačková. „Ja som sa rozhodla kvôli svojmu dieťaťu a svojim blízkym,“ prezradila zasa Andrea Karnasová. „Keď mi zomrel otec, vtedy by som urobila všetko na svete a darovala by som čokoľvek, čo je na mne a vo mne. Toto bol najsilnejší motív, prečo som sa do tejto kampane zapojila,“ dodala.

Prostredníctvom ďalšej fázy kampane Sedem životov chcú jej organizátori pokračovať v informovaní verejnosti o možnostiach darovania orgánov. Jeden darca môže totiž poskytnutím srdca, pľúc, pečene, obličiek, pankreasu a čriev zachrániť až sedem ľudských životov. Viac informácií týkajúcich sa odberového a transplantačného programu na Slovensku nájdu záujemcovia a záujemkyne na webstránke www.sedemzivotov.sk.

To, že darovanie orgánu môže zachrániť život, na besede potvrdili aj traja pacienti. „Vďakabohu, dočkala som sa. Kto bol môj darca neviem, ale som mu nesmierne vďačná, a budem tak do konca svojho života,“ uviedla pacientka, ktorá sedem rokov žije s novým srdcom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia