Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Frozen tubes.jpg
Foto: burst.shopify.com
30. augusta 2018 8:44 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Na Slovensku má vzniknúť národná biobanka

Po vybudovaní zariadenia sa budeme môcť zapojiť do svetových vedecko-výskumných projektov

Na Slovensku má vzniknúť národná biobanka. Agentúru SITA o tom informoval dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ján Danko.

Ako uviedol, biobanka je zariadenie, v ktorom sú uschované biologické materiály od pacientov s rôznymi chorobami. Význam pre Slovensko je podľa neho v tom, že po vybudovaní zariadenia sa budeme môcť zapojiť do svetových vedecko-výskumných projektov.

Hľadajú peniaze

Ministerstvo zdravotníctva podľa Danka už vyše roka pracuje na legislatívnom a technickom zabezpečení tohto projektu. Doteraz boli navrhnuté dve miesta – Martin a Košice. Bol plánovaný aj národný grant, ktorý by slúžil na vybudovanie tejto biobanky. Doteraz však nebol podporený.

„Momentálne pracujeme na viacerých alternatívach, ako získať prostriedky na biobanku,“ dodal.

Podľa neho je škoda, že tento projekt napriek priestorovej vybavenosti nie je prioritou. „Slovensko potrebuje takúto inštitúciu nielen pre súčasnosť, ale aj pre budúce generácie, pretože biologický materiál má nevyčísliteľnú hodnotu nielen pre vedu, ale aj pre liečebno-preventívnu činnosť,“ uviedol dekan Jesseniovej lekárskej fakulty.

Vyhlásili verejné obstarávanie

Fakulta zverejnila 7. augusta tohto roka oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania, v ktorom chce kúpiť zariadenia na vytvorenie národnej biobanky. Ide o dve zákazky. Prvú, ktorá má obsahovať mraziace zariadenia, plánujú obstarať za 4,95 mil. eur bez DPH. Druhá má celkovú odhadovanú hodnotu takmer 1,42 mil. eur bez DPH.

Prvá zákazka, automatický mraziaci systém, je určená na kompletný manažment vzoriek biologického materiálu, ktoré majú byť uskladnené pri extrémne nízkych teplotách. Zákazka sa delí na časti. Možno na ne predkladať ponuky jednotlivo, ale aj v celku. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je do 14. septembra 2018.

Podľa informácií v Dodatku k Úradnému vestníku EÚ má druhá zákazka obsahovať základné a špecifické prístrojové vybavenie, ktoré možno využiť v procese biobankovania. Taktiež sa delí na časti. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je v tomto prípade do 13. septembra 2019.

Zariadenie má byť prvým kompletným biorepozitárom v rámci SR na dlhodobý biobanking.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X