Na Slovensku je cisárskych rezov priveľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Porod
Foto: Thinkstock

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 10-15 % pôrodov uskutočniť cisárskym rezom. Pri porovnaní slovenských pôrodníc, ktoré uskutočnil Health Policy Institute (HPI) v projekte Sprievodca pôrodnicami 2018, sa zistilo, že miera cisárskych rezov na Slovensku je 30 %.

Niektoré pôrodnice však uvádzajú výrazne vyššie čísla. Zo zistení HPI vyplýva, že v Topoľčanoch je vyššia šanca porodiť dieťa cisárskym rezom než prirodzeným spôsobom. Až 52,8 % pôrodov tu uskutočnili operačne. Podiel cisárskych rezov v Komárne bol 49,5 % a v Nitre 47,6 %.

Podľa garantky projektu Sprievodca pôrodnicami Silvie Hnilicovej za tieto čísla často môže neinformovanosť rodičiek. Dôvodom môže byť strach z neznámeho, obava z komplikácií a strach z bolesti.

„Je veľmi dôležité informovať aj o tom, že práve strach by mali mať z toho, keď budú mať cisársky rez. Pretože cisársky rez, hoci je život zachraňujúci výkon, prináša veľa rizík,“ uviedla.

Podľa Hnilicovej sú riziká pre matku aj dieťa, v ďalších tehotenstvách alebo v ďalšom živote bábätka.

V Komárne zlepšia komunikáciu a vybavenie pracoviska

Pôrodnica v Komárne s vysokou mierou cisárskych rezov nie je spokojná a problémy začala riešiť už dávnejšie.

„V spolupráci s vedením oddelenia sme pripravili stratégiu, ktorá pomôže znížiť priemer operačných pôrodov v nasledujúcom období. Kroky sú zamerané na komunikáciu s primárnymi gynekológmi, na pacientky, na organizačné zmeny na oddelení vrátane kompetencií a povinností odborného personálu, pripravili sme plán materiálno-technického zlepšenia pracoviska,“ uviedol námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Rudolf Pelikán.

Matky chcú cisárske rezy

Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Nitra Miloš Mlynček upozornil, že zvyšujúce sa číslo je spôsobené aj vyšším vekom prvorodičiek. Pribúda žien, ktoré otehotnejú s predchádzajúcim chronickým ochorením a viac ich podstúpi umelé oplodnenie.

„Mnohé „moderné“ ženy apriori odmietajú normálny pôrod a vybavia si „zdravotnú“ indikáciu od  špecialistu, napríklad očnú, cievnu, psychiatrickú indikáciu, nakoľko stále na Slovensku platí, že cisársky rez  možno vykonať len zo zdravotných  dôvodov,“ objasnil Mlynček.

Podľa neho situácii neprospieva ani zvyšujúci sa počet sťažností, podaní na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a podnety na súd aj za minimálne komplikácie pri  vaginálnom pôrode.

„Laická verejnosť už považuje cisársky rez za  bezpečnejší, hlavne pre dieťa, ako normálny pôrod,“ dodal Mlynček.

V Topoľčanoch sa situácia zlepšuje

Pôrodnica v Topoľčanoch patrí od apríla 2017 do siete nemocníc Svet zdravia. Už na začiatku si všimli nadmerný počet cisárskych rezov.

„V roku 2017 tie hodnoty boli obdobné ako v roku 2016. Je potešiteľné, že po prijatí opatrení sa podiel sekcií začal postupne v topoľčianskej pôrodnici znižovať. Za prvý štvrťrok tohto roka podiel sekcií klesol o 5 % na necelých 47% a za ostatné mesiace je to ešte menej,“ reagoval hovorca siete Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Podľa hovorcu je možné dosiahnuť zmenu iba postupne. Vzdelávaním zdravotníkov a rodičiek chcú dosiahnuť čo najskôr celonárodný priemer.

Poisťovne nemajú možnosť zasiahnuť

Zdravotné poisťovne by rady videli viac fyziologických pôrodov a menej cisárskych rezov. Za „cisarák“ totiž zaplatia viac. Nemajú však na to páky a rešpektujú indikácie lekárov.

Podľa hovorcu Dôvery Mateja Štepianského rozdiely v nákladoch z verejného zdravotného poistenia pri oboch typoch pôrodov nie sú zásadné. „To však nemusí platiť na strane konkrétnych nemocníc a preto, nielen z medicínskych, ale aj z ekonomických dôvodov, by sa mali snažiť znížiť počet pôrodov cisárskym rezom,“ uviedol.

Ako dodal hovorca Unionu Matej Neumann, náklady na hospitalizáciu pri pôrode cisárskym rezom sú vyššie, nakoľko vysoké percento cisárskych rezov sa realizuje pre zdravotné komplikácie pri pôrode, či už u matky, alebo u dieťaťa.

VšZP bola konkrétnejšia. Vlani uhradila 24 575 pôrodov. Približne 74 % z nich (18 080) boli fyziologické pôrody, v 26 % prípadov išlo o pôrody pomocou cisárskych rezov. Priemerné náklady na jeden fyziologický pôrod predstavovali 514 eur, v prípade cisárskych rezov to bolo 750 eur.

Ani štátna poisťovňa nevidí možnosť znižovať počet sekcií. „Pôrod riadi ošetrujúci lekár, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav rodičky. Je výlučne v jeho kompetencii rozhodnúť, akým spôsobom bude pôrod prebiehať. Zdravotná poisťovňa do rozhodnutia lekára nezasahuje a nijakým spôsobom ho neovplyvňuje,“ skonštatovala VšZP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica NitraNemocnica KomárnoNemocnica Svet zdravia TopoľčanyUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa