Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrea Kalavská
Foto: SITA / Marko Erd
21. marca 2018 8:25 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Na čelo ministerstva smeruje Andrea Kalavská

Andrea Kalavská sa má presťahovať do ministerskej kancelárie, ktorú jej uvoľní Tomáš Drucker.

V stredu čaká navrhovanú ministerku stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom.

Opozíciu táto výmena nenadchla, no nie pre meno novej ministerky. Problém majú s Druckerom, ktorý sa má stať ministrom vnútra.

Ublížené šteniatko

Strana Sloboda a Solidarita považuje Tomáša Druckera za ministra zdravotníctva, ktorý riadi rezort systémom pokusov a omylov. „Zároveň je o ňom známe, že nedokázal premiérovi Robertovi Ficovi účinne oponovať, keď ho takpovediac v priamom prenose ponížil pred verejnosťou,“ vyhlásila strana v stanovisku. Narážala tak na neslávne známy telefonát premiéra Fica riaditeľovi VšZP.

Poslankyňa SaS Jana Cigániková na svojom blogu označila Druckera za „človeka s výrazom ublíženého šteniatka a schopnosťou povedať presne to, čo chcete počuť.“

„Tomáš Drucker má nepochybne svoje kvality a ja sama k nemu niekedy cítim sympatie. Nikdy mi to však nebránilo pozerať sa objektívne na riešenia, ktoré ponúka. Lepšie i horšie. Musím úprimne povedať, že som veľmi sklamaná. Odísť od rozrobenej roboty a použiť všetky svoje kvality, ktorými disponujete, aby ste udržali Smer pri moci za každú cenu, to je nepochopiteľné. Teraz by mali slušní ľudia od Smeru utekať a nie spájať s ním svoje meno,“ napísala Cigániková.

Andrea Kalavská

Andrea Kalavská
Foto: SITA/ Marko Erd

Doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD.  absolvovala štúdium medicíny​ na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Titul PhD. v odbore verejné zdravotníctvo získala v roku 2005 na Trnavskej univerzite, FZaSP.

Neskôr absolvovala špecializačné skúšky v odboroch vnútorné choroby a tropická medicína na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, docentúru a titul MHA získala na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce.

V roku 2003 začala pracovať na Internej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou Trnava. Ako lekárka pôsobila v rámci projektov aj v zahraničí, v krajinách ako Južný Sudán, Kambodža, Haiti či Kirgizsko.

Pred nástupom do funkcie štátnej tajomníčky MZ SR pôsobila ako lekárka na I. Internej klinike SZU Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre a na Poliklinike cudzokrajných chorôb. Zároveň pracovala ako  vysokoškolská pedagogička na Lekárskej fakulte SZU v Bratislave a na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Bratislava.

Je vydatá a má jedno dieťa.

Do funkcie štátnej tajomníčky Ministerstva zdravotníctva SR ju Vláda SR vymenovala s pôsobnosťou od 14. apríla 2016.

Zdroj: MZ SR

Strana OĽaNO skonštatovala, že „Tomáš Drucker je síce sympatický muž, avšak ako človek, ktorý opakovane obhajoval Roberta Kaliňáka aj pri jeho najväčších kauzách, určite nie je tým, kto dokáže vrátiť dôveru ľudí v políciu.“

Sestry protestujú

Proti takejto zmene na čele ministerstva sa takmer okamžite ozvala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Majú s ňou totiž neblahé skúsenosti na jej súčasnom poste. „Vo svojom rozhodovaní nepreukázala rešpekt a dôveru vo výsledky a najmä význam ošetrovateľskej starostlivosti v systéme, ktorú naďalej vníma ako jej podružnú a nie integrálnu, neoddeliteľnú súčasť,“ píše komora vo svojom stanovisku.

Kalavská je nadriadená ministerskej sestry. V čase, keď ňou bola Tatiana Hrindová, jej zistenia, návrhy, pripomienky alebo podnety boli v drvivej väčšine prehliadané, odmietané alebo pozmenené, hovoria sestry.

Pochybnosti

Andrea Kalavská sa mediálnej pozornosti vyhýba. Objavila sa v nich, keď denník SME zistil, že jej svokra súdia v ČR. Je podozrivý, že dal úplatok riaditeľovi nemocnice.

Jej manžel zase dlhé roky pôsobil ako manažér vo farmaceutickej firme Pfizer. Skončil však po voľbách v roku 2016, keď Kalavská nastúpila na ministerstvo ako štátna tajomníčka.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X