Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro_minca.jpg
Foto: Pixabay.com
25. júla 2016 16:01 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

MZ sa pri hodnotení efektivity zameria na päť oblastí

Projekt Hodnota za peniaze predstavuje revíziu výdavkov. Prioritne cieli na rezorty dopravy, zdravotníctva a oblasť informatizácie.

V rámci projektu Hodnota za peniaze (Value for money) si Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR stanovilo päť oblastí, na ktoré sa chce zamerať. Cieľom nie je šetriť na zdravotnej starostlivosti, ale zvýšiť efektivitu redistribúcie prostriedkov.

Ako priblížil v pondelok na brífingu minister zdravotníctva Tomáš Drucker, v prvom prípade ide o efektivitu nemocníc.

Revízia výdavkov, ktorú má zabezpečiť spomínaný projekt, sa má týkať aj spotreby liekov. „V tejto oblasti evidujeme asi najväčší objem peňazí, keby sme do budúcna chceli hľadať vnútorné zdroje na lepšiu redistribúciu,“ konštatoval Drucker.

Upozornil však, že opatrenia v tejto oblasti nie sú jednoduché.

Posvietia si na SVaLZy, záchranky aj zdravotné poisťovne

Tretia oblasť sa týka laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení, SVaLZ. „Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje od začiatku budúceho roka znížiť jednotkové ceny v oblasti SVaLZ vyšetrení a znížiť limity. Tu si myslím, že tieto opatrenia prinesú vnútorné šetrenie,“ povedal Drucker.

Ušetriť by sa podľa šéfa rezortu dalo aj v oblasti záchrannej zdravotnej služby, ktorá spotrebováva dosť veľký objem peňazí, pričom podľa Druckera častokrát nie veľmi účelne.

Revízia výdavkov by sa mala zamerať aj na oblasť zdravotných poisťovní. „V rámci programového vyhlásenia vlády sme navrhli obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, ako jedno z opatrení, ktoré by mohlo zvýšiť vnútornú efektivitu zdravotných poisťovní,“ dodal Drucker.

Chcú efektívnejšie pravidlá a procesy

Projekt Hodnota za peniaze predstavuje revíziu výdavkov. „Je to nástroj, ktorý je bežne používaný aj v ďalších európskych krajinách. Pracujeme na metodike, najali sme aj ďalších analytikov, máme zahraničných poradcov. Nevymýšľame koleso,“ povedal na brífingu minister financií Peter Kažimír.

Koncept sa zameriava na rezorty dopravy, zdravotníctva a oblasť informatizácie. Filozofiou projektu je podľa Kažimíra zreformovanie a zefektívnenie pravidiel a procesov.

„Chceme, aby hodnotenia a rozhodnutia o kľúčových investíciách boli založené na podkladoch a názoroch analytikov,“ povedal minister.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X