Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cukriky
FreeImages.com
4. augusta 2015 15:49 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

MZ potichu rieši sortiment v školských bufetoch, tvrdí PKS

Potravinárska komora Slovenska navrhuje, aby sa diskusia zamerala komplexne na školské stravovanie. 

Zo školských bufetov a automatov by mali zmiznúť sladkosti, čipsy či langoše, navrhuje ministerstvo zdravotníctva (MZ) vo vyhláške, ktorú dalo na pripomienkovanie počas letných prázdnin. Takéto obmedzenie sortimentu je podľa neho dôležité pre prevenciu obezity u detí. Spôsob, akým rezort postupoval, sa nepáči Potravinárskej komore Slovenska (PKS).

Namieta, že ministerstvo problematiku zdravého životného štýlu detí a mládeže na školskej pôde rieši potichu, v čase letných dovoleniek a bez predchádzajúcej diskusie. Od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) požaduje, aby návrh vyhlášky stiahol z legislatívneho procesu. „Pre potravinárov je zarážajúci spôsob predloženia návrhu strategickej zmeny sortimentu potravín predávaných v bufetoch,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.

Komora konštatuje, že ministerský návrh obezitu u detí nerieši a do sortimentu potravín zasahuje nesystémovo. Navrhuje, aby sa diskusia zamerala komplexne na školské stravovanie a tiež na prípadné vekové obmedzenia. Poukazuje na to, že pri deťoch v predškolských zariadeniach a na základných školách sú iné výživové požiadavky ako u stredoškolákov.

PKS požaduje odbornú diskusiu k vyhláške. „Zmena koncepcie výživy detí a mládeže a realizácia akčného plánu môže byť účinná len v prípade partnerskej spolupráce všetkých zainteresovaných strán, teda vrátane potravinárskeho priemyslu,“ konštatuje Poturnay. Verí, že pri diskusii s rezortom dokážu nájsť riešenia, ktoré budú nielen v súlade s politikou zlepšenia zdravého životného štýlu detí, ale zároveň budú aj rozumne a legislatívne správne nastavené.

Pripomína, že snaha obmedziť sortiment potravín v školských bufetoch už v tomto roku bola, avšak poslanecký návrh s takýmto znením parlament odmietol.

Úrad verejného zdravotníctva sa bráni

Predloženie novely v letných mesiacoch je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) len prirodzeným vyvrcholením legislatívneho procesu, ktorý sa rozbehol už začiatkom roka. Pri návrhu sa odvoláva na vyhlášku rezortu školstva, ktorá hovorí, že doplnkové jedlá v školských bufetoch sú najmä čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné a cereálne výrobky, mlieko a mliečne výrobky a nápoje a prírodné šťavy so zníženým obsahom cukru.

„Z odborného pohľadu nejde o značný zásah do sortimentu, ale o ozdravenie sortimentu potravín, ponúkaných v rámci školských bufetov,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická. Dodáva, že návrh iba čiastočne reguluje predaj tých komodít, ktoré z pohľadu medicíny majú vplyv na vznik a rozvoj chronických neprenosných ochorení.

Podľa poslanca strany Most-Híd Zsolta Simona je nesystémové riešiť sortiment v školských bufetoch, keď si deti môžu akékoľvek potraviny kúpiť v najbližších potravinách. Tvrdí, že to, ako sa deti stravujú, sa nedá vyriešiť vyhláškou. „Vyzývam ministra Čisláka, aby namiesto nezmyselných vyhlášok o školských bufetoch zabezpečil, aby verejné financie zo zdravotníctva neputovali k finančným skupinám a riešil skutočné problémy zdravotníctva,“ uviedol Simon.

Ministerstvo zdravotníctva vymenováva potraviny, ktoré nesmú byť v bufetoch, automatoch a ďalších ambulantných predajniach nachádzajúcich sa v zariadeniach pre deti a mládež, v návrhu novely vyhlášky o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež. Návrh je aktuálne v pripomienkovom konaní.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X