MZ podľa Potičného odmieta návrhy na zlepšenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Valerián Potičný
Valerián Potičný SITA / Tomᚹ Benedikovič

Najväčším sklamaním pre hlavného lekára BSK Valeriána Potičného v tomto roku bolo kradnutie liekov v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.

Negatívom tohto roka bola podľa hlavného lekára Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Valeriána Potičného nečinnosť a neochota Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR počúvať skúsenosti z praxe a odmietanie návrhov na vylepšenie.

„Žiaľ, aj dobre mienené rady boli odmietané a tak sme dnes svedkami vzniku poplatkovej bariéry v ambulanciách, falšovania receptov, neefektívnej minimálnej siete či prípravy budovania novej univerzitnej nemocnice v podobe a lokalite, ktorú okrem ministerstva zdravotníctva nikto nechce. Dokonca už aj rezort financií na konferencii, ktorú sme organizovali, vyjadril nesúhlas s formou financovania prostredníctvom PPP,“ uviedol Potičný pre agentúru SITA.

Najväčším sklamaním pre Potičného v tomto roku bolo kradnutie liekov v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. „Tie sú určené pre najťažších pacientov, pre ktorých sú otázkou života a smrti, alebo predĺženia ich života. Povedal by som, že to bol najsmutnejší deň slovenského zdravotníctva. Dnes stále nevieme, ako dlho sa to dialo, koľko pacientov sa nedostalo k svojim liekom,“ upozornil.

Za hlavné pozitívum označil hlavný lekár BSK vybudovanie Univerzitného vedeckého parku pre biomedicínu v SAV, ktorý vytvorí priestor pre špičkový vedecký výskum.

Za mimoriadny úspech tiež považuje otvorenie odbornej diskusie s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pacientami o problémoch zdravotníctva. „Za najväčšie plus považujem to, že okrem pomenovania problémov sme spolu dokázali navrhnúť riešenia na zlepšenie súčasného stavu – v oblasti poplatkov v ambulanciách, falošných receptov, minimálnej siete alebo pri téme výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Preto verím, že na budúci rok sa k diskusii a hľadaniu riešení pripojí už aj ministerstvo zdravotníctva,“ komentoval Potičný.

Podľa neho je najvyšší čas, aby si všetci tí, ktorí tvoria zdravotníctvo, sadli za jeden rokovací stôl. „V prvom rade je nutné zaviesť jasné pravidlá, ktoré uľahčia život všetkým, najmä pacientom. Ak budú zavedené a budú platiť, teda budú všetkými dodržiavané, nestane sa, že za poskytnutú zdravotnú starostlivosť dostane lekár alebo nemocnica zaplatené menej, než sú ich náklady. Nestane sa, že limity pre špecialistov budú pokrývať len výkony za polovicu mesiaca a po pätnástom dni v mesiaci dostanú pacienti termín až na ďalší mesiac,“ vyjadril sa Potičný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať