Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_peniaze.jpg
Foto: Stockvault.net
10. júla 2017 8:06 Farmácia od SITASITA

MZ: Pacienti sa dostanú k najmodernejším liekom bez výnimiek a súhlasu poisťovní

Rezort zdravotníctva chce výrazne zvýšiť hranicu pri kategorizácii liekov, farmakoekonomické posúdenie z 24-násobku priemernej mzdy až na 41 násobok. Zjednodušene to podľa ministra zdravotníctva znamená, že na Slovensko sa dostanú nové inovatívne lieky pre pacientov, ktoré budú hradené poisťovňami. Momentálne ich totiž zháňajú cez výnimky.

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmenu zákona, ktorá by mala zabezpečiť pre slovenských pacientov najmodernejšie lieky, bez výnimiek a bez čakania na súhlasy od poisťovní. Informoval o tom minister zdravotníctva Tomáš Drucker na sociálnej sieti.

„Dnes, žiaľ, mnohí sú odkázaní na výnimky a súhlasy od poisťovní a to plánujeme výrazne zmeniť k lepšiemu,“ uviedol šéf rezortu.

Majú prísť inovatívne lieky

Lieky budú bez doplatkov, budú novšie a účinnejšie.

„Výrazne chceme zvýšiť hranicu pri kategorizácii liekov, farmakoekonomické posúdenie z 24-násobku priemernej mzdy až na 41-násobok – čo zjednodušene znamená, že na Slovensko sa konečne dostanú nové inovatívne lieky pre pacientov, ktoré budú hradené poisťovňami. Dnes ich totiž zháňajú cez výnimky,“ vysvetlil Drucker.

Ako pokračoval, lieky na výnimky sú nekategorizované lieky, často preto, lebo ich výrobcovia kvôli cene nedokázali kategorizovať a pacient na ne nemal nárok. Po novom by sa mali dostať do kategorizácie a teda budú automaticky hradené.

„Lieky na výnimky, ktoré zostanú, poisťovne naďalej nebudú povinné preplácať a určuje sa im ešte aj maximálny strop, koľko môžu uhradiť za ne s tým, že zostatok zaplatí farmafirma,“ doplnil Drucker.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X